Priştine'deki konferansta 70'in üzerinde bildiri sunuldu

 Kaynak: Balkan Günlüğü Gazetesi

 

Kosova'nın başkenti Priştine'de düzenlenen "Birinci Uluslararası Balkanlarda Tarih ve Kültür Kongresi" çalışmalarını tamamladı.     

Balkanlardaki tarih ve kültürün farklı açılardan ele alındığı kongrede, 70'in üzerinde bildiri sunuldu. Bildirilerin gelecekteki bilimsel çalışma ve tartışmalar için iyi bir esas oluşturacağı belirtildi.
        
Kosova ve Türkiye arasındaki bilimsel işbirliği çerçevesinde Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi'yle ortaklaşa düzenlenen kongrenin kapanışında konuşan Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sedat Kuçi ile Sakarya  Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Dr. Recai Coşkun, katılımcılara teşekkür ederek aynı başlık altında kongre çalışmalarının gelecekte de devam edeceğini söyledi.

Coşkun, kongrenin Balkan tarihi ve kültürünü tanımak açısından güzel bir başlangıç olduğunu vurgulayarak, kongreye geniş bir coğrafyadan katılımın sağlandığını, Türkiye'nin 28 üniversitesinin yanı sıra Azerbaycan, Kırgızistan, KKTC, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Kosova üniversitelerinden bilim adamlarının katkı sunduklarını bildirdi.

Çoşkun, bildirilerin Türkçe ve Arnavutça olarak kitap haline getirilmesinin planladığını da kaydetti.

Kuçi ise kongrede, Balkanlarda özellikle Osmanlı dönemindeki tarihi kültürel olaylara bugünün penceresinden bakmayı sağlayan çok önemli çalışmaların ortaya koyulduğunu kaydetti.