Ahmet Veli Menger PDF Yazdır e-Posta

Ahmet Veli MengerAhmet Veli Menger A.Ş. kurucusu Ahmet Veli Menger 8 Aralık 1891’de Sibirya’nın Petro Pawlowsk şehrinde, Mehmetcan İbrahimoff’un 13 çocuğunun en küçüğü olarak dünyaya gelir. Dini okula devam ederken, orada elde ettiği bilgileri yetersiz bulur ve bir arkadaşı ile birlikte Galatasaray Lisesinde okumak hevesi ile evden kaçar. Odessa’da bulunarak ailesine iade edildiğinde daha fazla okumasını istemeyen babası tarafından ağabeyinin bakkal dükkanına çırak olarak verilir.

18 yaşına geldiğinde bakkal dükkanında bir geleceği olmadığına inanarak, merkezi Almanya’nın Bremen şehrinde olan ve yün ile ham deri ve kürk sektöründe iş yapan “Stucken” firmasının Rusya Organizasyonunda küçük bir görev ile iş hayatına ilk adımını atar. Sürekli kendini geliştirerek 22 yaşında imza yetkisi alarak şirket adına satın alma işlerini yapmak üzere Moğolistan’a gönderilir. Bu sırada Rusya’da ayaklanma genişler ve Ahmet Veli Menger Rusya’ya dönmeyip Çin’e yerleşmeye karar verir.

1925 yılında kendisi gibi Rusya’dan göç etmiş Türk asıllı Satlıgan Ailesi’nin kızı Ayşe ile evlenir ve Kuzey Çin’in Tientsin şehrine yerleşir. 1927’de burada kızları Safiye Menger dünyaya gelir.

Stucken firmasında yün ve kürk eksperi olarak yetişen Ahmet Veli Menger, Çin’de bunun ihracatı üzerine bir firma kurar.

Devamını oku...
 
THE SECURITY OF THE INTERNET IS IN THE HANDS OF A TURK PDF Yazdır e-Posta

Melih AbdulhayoğluAs the Internet continues to become an ever-bigger part of our lives, security concerns are increasing. The world’s second biggest Internet security company belongs to a Turkish businessman from Hatay, Melih Abdulhayoğlu. He is the owner of Comodo, which has 700 employees in five offices around the world and an annual growth rate of 50%.  We are proud and pleased that his first interview in the Turkish media has been given to TURKOFAMERICA. The company he started in 1998 in a small office in England is now listed right after Verisign as the second biggest digital SSL certificate provider. Unlike most players in the anti-virus products market like Norton, Panda, McAfee, TrendMicro or Kaspersky, he offers Internet users a free anti-virus product, Comodo, arguing that you cannnot set up a successful business enterprise without establishing Internet security.

Abdulhayoğlu studied in Hatay until university and went to college in England after his below average performance at high school. He studied Electrical Engineering at Brandon University and said, “My biggest dream was to be an electrical engineer and now my hobby is actually my job.

THE BIGGEST TURKISH EMPLOYER
He constructed his first electrical circuit at the age of 13 and he started Comodo in 1998. The company name was inspired by the komodo dragon, a reptile that attacks its preys through strategic thinking. Currently, Comodo now operates in China, Romania, India, Britain, and the USA, with more than 700 employees, and Abdulhayoğlu is the biggest employer among Turkish businessmen in the US.

Devamını oku...
 
FARK YARATANLAR - NURCAN BAYSAL PDF Yazdır e-Posta

Üniversitedeki kariyerini bıraktı, Diyarbakır'a döndü, Bitlis'te büyük bir başarıya imza attı

Nurcan Baysal Bilkent Üniversitesi’ndeki kariyerini bıraktı, Diyarbakır’a döndü. Hayatını sivil toplum çalışmalarına adayan Baysal, kırsal kalkınma konusunda Bitlis’te büyük bir başarıya imza attı. 

Nurcan Baysal

Sabancı Vakfı, “Fark Yaratanlar” programıyla toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlatmaya devam ediyor. Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar programının son konuğu Nurcan Baysal oldu. 

2006 yılından itibaren Özyeğin Vakfı bünyesinde Program Koordinatörü olarak çalışmaya başlayan Baysal, 2008 yılında Kırsal Kalkınma Programını hayata geçirdi. Nurcan Baysal ve ekibi, 35 ilde yaptıkları araştırmalar sonrasında, Türkiye’nin en düşük sosyo-ekonomik göstergelere sahip olan Bitlis’in Tatvan ilçesi Kavar havzasında Kırsal Kalkınma Programı’nı uygulamaya karar verdi. Ekip, eğitimden istihdama, sağlıktan sosyal yaşama kadar birçok alanda yaptıkları yeniliklerle Kavar’da bir mucizeye imza atarak 2.000 kişinin hayatında fark yarattı. 

Devamını oku...
 
Şahika Ercümen’den Guiness Rekoru PDF Yazdır e-Posta


Tek nefeste buzun altında 110 metre boyunca yüzerek 'Dünya Rekoru'nu kıran Şahika Ercümen, Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi!

Şahika Ercümen’den Guiness Rekoru  Outdoor giyimin dünyaca bilinen markası The North Face'in, ürün sponsorluğunu üstlendiği Şahika Ercümen, geçtiğimiz ay tek bir nefeste buzun altında 110 metre boyunca yüzerek Buz Kraliçesi ünvanını aldı. Yaptığı rekor denemesinde inanılmaz bir performans sergileyen Ercümen, böylece adını da Guiness Rekorlar Kitabı'na yazdırmayı başardı.

Küçük yaşlardan itibaren su sporları ile ilgilenen ve zaman içerisinde bu hobisini profesyonel olarak hayata geçiren Şahika Ercümen, 2001 yılından itibaren ulusal ve uluslararası yarışmalarda pek çok başarıya imza attı. 2010 yılında Serbest Dalış Sabit Ağırlık da -65 metre dalışı ve
Türkiye Rekoru ile su altı dünyasında farklı bir başarı ile gündeme geldi.

The North Face ürünlerini tercih eden Şahika, son başarısı ile de adını spor tarihine altın harflerle yazdırdı. 11.02.2011 tarihinde, saat tam 11.00'de,
Avusturya'nın Weissensee kentinde gerçekleştirdiği rekor denemesinde tek bir nefes ile buzun altında 110 metre boyunca yüzerek izleyicileri hayrete düşüren Şahika Ercümen, bu kategorideki kadın ve erkek rekorlarını altüst etti. Başarısı ile tüm dikkatleri üzerine çeken ve 'Buz Kraliçesi' ünvanını alan Ercümen, Guiness Rekorlar Kitabı'na adını yazdırdı. 11.04.2011

 
ODTÜ mezunu bir Türk, zihinsel karekök dünya rekorunu kırdı PDF Yazdır e-Posta


Dünya Hafıza Olimpiyatları (MEMORIAD) Dünya Hafıza Olimpiyatları (MEMORIAD) Yürütme Kurulu'nun yaptığı yazılı açıklamaya göre, MEMORIAD Dünya Hafıza Olimpiyatları ve ODTÜ Matematik topluluğu nezaretinde Neva Palas Otel'de "zihinsel karekök rekor denemesi" yapıldı.

Denemede, ODTÜ Matematik Bölümü mezunu Hakan Gürbaşlar, zihinsel karekök dalında, mevcut 7 dakika 37 saniyelik dünya rekorunu 6 dakika 37 saniyeye çekerek dünya rekorunu kırdı.

Gürbaşlar, rekor denemesinde 6 hanelik rastgele seçilmiş 10 farklı sayının virgülden sonra 5 haneye kadar karekökünü 6 dakika 37 saniye hatasız bir şekilde yaptı.

Açıklamada, MEMORIAD tarafından tescil edilen rekorun, İngiltere'de yayımlanan Alternatif Rekorlar adlı kitapta yayınlanacağı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Dünya Hafıza Olimpiyatlarının 2012 yılında Antalya'da yapılmasına karar verildiği bildirildi.

 
Spray-on liquid glass is about to revolutionize almost everything PDF Yazdır e-Posta

Spray-on liquid glass The fissure was induced in order present an image which shows the characteristics of the coating. The image shows the SiO2 coating on a filament of a microfibre.

Spray-on liquid glass is transparent, non-toxic, and can protect virtually any surface against almost any damage from hazards such as water, UV radiation, dirt, heat, and bacterial infections. The coating is also flexible and breathable, which makes it suitable for use on an enormous array of products.

The liquid glass spray (technically termed “SiO2 ultra-thin layering”) consists of almost pure silicon dioxide (silica, the normal compound in glass) extracted from quartz sand. Water or ethanol is added, depending on the type of surface to be coated. There are no additives, and the nano-scale glass coating bonds to the surface because of the quantum forces involved. According to the manufacturers, liquid glass has a long-lasting antibacterial effect because microbes landing on the surface cannot divide or replicate easily.

Liquid glass was invented in Turkey and the patent is held by Nanopool, a family-owned German company. Research on the product was carried out at the Saarbrücken Institute for New Materials. Nanopool is already in negotiations in the UK with a number of companies and with the National Health Service, with a view to its widespread adoption.

Devamını oku...
 
FARSAK PROJESİ FACEBOOK'DA PDF Yazdır e-Posta

 


Tuncer GültangToroslar'da asgari ücretin de altındaki gelirleriyle ciddi anlamda geçim sıkıntısı yaşayan köylüleri, ürünlerini değerlendirerek kalkındırmak için Farsak Projesi'ni hayata geçiren 70 yaşındaki Tuncer Gültang, ünlü paylaşım sitesi “Facebook”a taşıdığı proje ile bir anda yurt genelinde hatta yurt dışında çok sayıda gencin önderi oldu.


Gültang'ın, yaklaşık 3 ay önce “köylü kalkınmadan ulus kurtulmaz” sloganıyla oluşturduğu grup, kısa sürede 2 bin 350 üyeye ulaşırken, üyeler “Tuncer dede” dediği Gültang'ın önderliğinde paylaşım sitesinin ünlü “farmville” oyununu da gerçeğe dönüştürecek.

Gültang, yaptığı açıklamada, önceki yıl Feke ilçesine bağlı, Toros Dağları'nın eteğindeki Güzpınarı köyünde hayata geçirdiği “Farsak Projesi”ni, ilk sıralar arkadaşlarını bulmak ve torunlarıyla konuşmak için kullandığı “Facebook”a taşıdığını anlattı.

Yaklaşık 3 ay önce sitede “Farsak Projesi Grubu” adı altında bir grup oluşturduğunu ve gruba ilk olarak Çukurova ve Mersin Üniversitesinden tanıdığı gençleri dahil ettiğini belirten Gültang, “Bu gençlerin de katkısı ile grubun üye sayısı hızla arttı. Özellikle Bilkent ve Selçuk üniversiteleri ile değişik illerden gençler, projeye ilgi duydu. Kısa sürede benim de tahmin edemeyeceğim şekilde 2 bin 350 üyeye ulaştık” dedi.

Grubu “Farsak Projesi” ile tanıştırdığını ve amaçlarını paylaştığını ifade eden Gültang, şöyle konuştu: “Projeyi 'köylü kalkınmadan ulus kurtulmaz' sloganı ile Facebook'a taşıdım. Gördüm ki, gençlerin doğal yaşama ve üretime büyük ilgisi var, ancak bir önderleri yoktu. Doğal ürünler tüketilmesi ve köylerdeki ürünlerin desteklenmesini amaçlayan projemizi genellikle 20-30 yaş grubundaki üniversite öğrencileri destekliyor. Bunun yanı sıra her yaştan ve Türkiye'nin dışında
ABD, Kanada, Azerbaycan, Hindistan, Bangladeş gibi çeşitli ülkelerden üyemiz var. Ayrıca Tema, Doğal Tohum gibi gruplar da projeyi destekliyor.”
Devamını oku...
 
Uçak Yapıp Uçurdu ama Sertifika Alamadı PDF Yazdır e-Posta


Adapazarı’nda Cumhuriyet Mahallesi’nde tenha bir sokakta 10 metrekarelik bir depo. Bir köşede hâlâ sapasağlam duran uçak motoru, özenle korumaya alınmış pervaneler ve çürümeye yüz tutmuş kaporta parçaları...

Pencereleri gazete kâğıdıyla kapatılmış, elektriği bile olmayan bu depoda hazin bir öykü var. Depodaki bu malzemelerin, 32 yıl önce bir saat ustası tarafından yapılan ve havalanan bir uçağa ait olduğunu öğrenmek insanı gerçekten yaralıyor.

Adapazarı’nda kendi uçağını yapıp, uçuran Hikmet Şentürk’ün yürek burkan bir başarı hikâyesi var. Asıl mesleği saat ustalığı olan Hikmet Şentürk’ün uçaklara olan ilgisi küçük yaşlarda başlar. Babasıyla 12 yaşında gittiği bir sergide gördüğü Piper tipi uçak onun hayatını değiştirir. Orijinal bir uçak yapmaya karar veren Şentürk’ün tüm hayatını adadığı havacılık aşkı o zaman başlar.


Gece gündüz çalıştı, 3 ayda uçak yaptı

Sık sık Türk Hava Kurumu’na (THK) giden, burada uçakları inceleyen Şentürk, kendi uçağını yapmaya karar verir. 1976 yılında pervane ve motorunu THK’dan aldığı uçağın yapımına başlar. Bir garajda gece yarılarına kadar çalışan Şentürk, gövdesini dikişsiz çelik borudan, kanatlarını polyester bez kaplı ladin ağacından yaptığı uçağını üç ayda bitirir. Hikmet Şentürk, plan, proje ve imalatı kendisine ait olan uçağı gizlice uçurmayı başarır.


Önce uçağını yaptı, sonra pilot oldu

Hikmet Şentürk, 15 Şubat 1978’de THK’da düzenlenen bir sergide yaptığı uçağın fotoğraflarını sergiler. Ziyaretçiler arasında dönemin Cumhuriyet Senatosu Başkanı ve Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Tekin Arıburun da vardır. Şentürk, Tekin Arıburun’a uçağı kendisinin yaptığını, ancak pilot olmadığı için uçuramadığını söyler. Bunun üzerine Senato Başkanı Arıburun, THK Başkanı Hasan Basri Yurdakul’dan, Hikmet Şentürk’e yardımcı olmasını talep eder. Bir süre sonra Etimesgut’ta yer alan Türkkuşu’nda pilotaj eğitimine başlayan Şentürk, üç aylık eğitim sonunda pilot lisansını alır.


Uçan uçağına sertifika alamadı

Adapazarı-Ankara arasında defalarca mekik dokuyan, çalmadık kapı bırakmayan Şentürk, ne kadar uğraştıysa da uçağına uçuş müsaadesi alamaz. Hikmet Şentürk, o dönem yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Sertifika alabilmek için Ulaştırma Bakanlığı’na gittim ancak uçağı kendim yaptığım için elimde teknik belge yoktu. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Kayseri Hava İkmal Bakım Merkezi veya Kara Kuvvetleri Havacılık Okulu’ndan teknik belge getirmemi istediler. Kayseri’den gelen ikisi subay, biri sivil üç uçak mühendisi uçağı bir gün boyunca inceledi. Uçağa bin, uç dediler ancak bana işlerinin yoğun olduğunu söyleyerek yardımcı olamayacaklarını söylediler. İTÜ’de bir profesör ve iki doçentle görüştüm ancak ondan da netice alamadım.”


‘Destek olsunlar bir yılda uçak yaparım’

Sertifika alamadığı uçağı defalarca gizli gizli uçuran Şentürk, son uçuşunu 7 Temmuz 1985 yılında yapar. Destek göremediği için morali iyice bozulan Şentürk, tadilat yapmak için uçağı hangarda parçalara ayırır ancak bir daha toplayamaz. “Yıllarca uğraştığım, emek verdiğim uçağımı depoda bu halde gördükçe içim acıyor” diyen Hikmet Şentürk, yaşadıklarına rağmen heyecanından bir şey kaybetmemiş. Şentürk, “Şevkim kırıldı ancak içimdeki havacılık aşkı, ateş gibi külün içinde duruyor. Kül açıldıkça ateş ortaya çıkacaktır. Destek verilsin, bir yılda eğitim uçağı yapar ve uçururum” diyor.

Uçağın Teknik Özellikleri
Motor: Continental C90
Boş Ağırlığı: 325 kg
Dolu Ağırlığı: 450 kg
Kanat Açıklığı: 6.75 m
Uzunluğu: 5.10 m
Seyir Hızı: 325 km/saat

http://www.haberturk.com/ekonomi/yazar/11262-Saat-ustasinin-ucak-macerasi.aspx

 
PDF Yazdır e-Posta

 

TÜBİTAK'tan kimyasal silaha karşı büyük buluş

TÜBİTAK'ın geliştirdiği 'T-1' adlı malzeme, güçlü emiş gücü sayesinde sıvı kimyasalları cilt, silah, elbise, teçhizat, araç, arazi ya da binalardan hızla emerek iç yapısına hapsediyor ve yapısını bozarak tehlikelerini yok ediyor.

AA
ANKARA - ''T-1'' adlı çok sayıda mikro kanaldan oluşan malzeme, güçlü emiş gücü sayesinde sıvı kimyasalları cilt, silah, elbise, teçhizat, araç, arazi ya da binalardan hızla emerek iç yapısına hapsediyor ve yapısını bozduğu kimyasalların tehlikeli etkilerini yok ediyor. Malzeme, Türkiye'de çok miktarda hammaddesi bulunan silikat esaslı seramik malzemelerden yapıldığı için üretimde ve maliyette büyük avantajlar getiriyor.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Malzeme Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Tarık Baykara, TÜBİTAK'ta yapımı tamamlanan ''kimyasal gazın emilerek temizlenmesi'' (absorblayıcı dekontaminasyon) çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Baykara, günümüz silahlanma faaliyetlerindeki tespit edilen en önemli gelişmenin ''kitle imha silahları'' olarak tanımlanan ve geniş kitlelerin imhasını hedefleyen nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlar ile bunların uzun mesafelere taşınmasını sağlayan balistik füzeler üzerine yoğunlaştığını anlattı.

Uluslararası sözleşmelerle yasaklanmış olmasına rağmen, ülkelerin bu tür silahları üretme, depolama imkan ve kabiliyetlerini geliştirme çabalarının sürdüğünü dile getiren Baykara, bunun da diğer ülkeler gibi Türkiye için potansiyel bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

''Kimyasal'', ''biyolojik'', ''reaktif'' ve ''nükleer'' olarak da tanımlanan bu silahların, canlıları öldürme, ağır yaralayarak saf dışı bırakma ve fonksiyonlarını bozma yoluyla etkisiz hale getirme amacıyla askeri ya da terörist faaliyetlerde kullanılan toksik ajanlar olduğunu anlatan Baykara, bu silahların çevreye son derece tehlikeli maddeler yayarak canlılara, malzeme, araç-gereç ve araziye, bina ya da tesislere bulaştığını, onları tehlikeli boyutta kirleterek hastalık ve ölüme yol açtığını ifade etti.

Devamını oku...
 
Semih Saygıner adına özel ıstaka PDF Yazdır e-Posta

 

Semih SaygınerDünyaca ünlü Türk bilardocu Semih Saygıner, İtalyan ıstaka üreticisi Longoni firmasıyla anlaşma imzaladı.

The Marmara Oteli’nde düzenlenen töreninde konuşan Semih Saygıner, bu projenin amacının gelecek nesillere bilardoyu sevdirmek ve onları tekrar bilardo salonlarına geri kazandırmak olduğunu belirtti.

İmza töreninde çok heyecanlandığını ifade eden Saygıner, ilk ıstakasıyla İstanbul şampiyonu olduğu yılları ve zor şartlarda kazandığı başarılarını hatırlatırken, gözleri doldu ve duygulandı. Saygıner, "dünya devi Longoni’nin Türkiye’ye gelmesi çok önemli bir şey" dedi.

Semih Saygıner’e daha sonra Longoni firması Dünya Başkanı Pierluigi Longoni tarafından ıstaka hediye edildi. Saygıner, bu ıstakayla bilardo masasında kısa bir gösteri sundu.

Anlaşma uyarınca, Semih Saygıner adına özel üretilecek ıstakalar tüm dünya ülkelerinde aynı anda satışa sunulacak.

 

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 / 4