BM'den TOKİ'nin Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi'ne ödül PDF Yazdır e-Posta

 

 

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdiği ''Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi'', Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Yerleşimleri Programı (HABİTAT) tarafından, 2009 yılının en iyi uygulamalarından biri seçildi.

TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, HABİTAT İş Ödülü Seçim Komitesi, Çin'in başkenti Pekin'de, 25-26 Mayıs'ta yaptığı toplantılarda, BM-HABITAT İş Ödüllerini belirledi. TOKİ ile Ankara Büyükşehir Belediyesi ortaklığında oluşturulan Toplu Konut-Büyükşehir Belediyesi İnşaat Emlak Mimarlık ve Proje A.Ş (TOBAŞ) tarafından gerçekleştirilen ''Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi'', 2009 yılının 26 ''En İyi Uygulaması''ndan biri seçildi.

Açıklamaya göre, 26 uygulamanın 5 tanesinin de ''kazanan (winner)'' sıfatıyla ödüllendirildiği En İyi Uygulamalar kategorisinde yer alan projeler, özellikle ilgili şehir ve topluluklarda mevcut hayat kalitesinin geliştirilmesi yönünde yapılan sıra dışı katkılar anlamında öne çıkıyor.

TOKİ'nin Erzincan Çarşı Mahallesi Şehir Yenileme - Gecekondu Dönüşüm Projesi, geçen yıl Ekim ayında Dubai'de toplanan HABİTAT Teknik İstişare Komitesi tarafından ''İyi Uygulama'' olarak seçilmişti. Komite, toplam 436 uygulamayı değerlendirmiş, 103 tanesini ''En İyi Uygulama'', 288;ini ''İyi Uygulama'', 47;sini ''Ümit Vadeden Uygulama'' olarak nitelendirmişti.

TOKİ, 2007 yılında da Barcelona Meeting Point Organizasyonu tarafından, ''En İyi Uluslararası Gayrimenkul Projesi'' alanında ödüle layık görülmüştü.