13. Avrasya Ekonomi Zirvesi

13. Avrasya Ekonomi Zirvesi
13. Avrasya Ekonomi Zirvesi

5-6-7 Mayıs tarihinde Istanbul Convention Center'da gerçekleşek olan Uluslararası 13. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Enerji, Ekonomi, Kültürlerarası Diyalog, Çevre ve Gençlik konularını gündeme getireceğiz. 13. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katılım taleplerinizi, düşüncelerinizi "KatılımFormu"nu doldurarak veya e-posta adresimize iletişim bilgilerinizi ve özgeçmişinizi içeren kısa bir ön yazı yazarak bize iletebilirsiniz. Talebiniz değerlendirilerek konu hakkında en kısa zamanda bilgi akışı sağlanacaktır.

 
TAKAS (Barter) MAĞAZASI AÇILDI
Pazar, 07 Şubat 2010 23:31


Merter'deki Takas Depo sektörde bir ilk

Takas MağazasıSistem Barter tarafından  Merter'de Takas Depo' adıyla açılan mağazada, para değil, mal ve hizmet geçerli olacak, ilk etapta barter sistemine kayıtlı işletmelere hitap edecek mağazadan, daha sonra vatandaşların da yararlandırılacağı bildirildi. Sistem Barter Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Besle, bir yıllık çalışma sonucunda 5 katlı ve 1500 metrekare alana sahip mağazayı hizmete açtıklarını açıkladı. Mağazada, 600 kalemde 5 binin üzerinde mal ve hizmet değiş tokuşu yapılabiliyor.

Orhan, "Firmaların mağazaya sunmak istediği mala değer biçerek karşılığında barter çeki veriyoruz. Bu çekle ihtiyaç duydukları ne varsa alabiliyorlar" dedi. Takas Depo mağazasının, ilk etapta barter sistemine üye işletmelere hitap edeceğini, yakın gelecekte vatandaşa da açılacağını açıklayan Besle, "Örneğin ev hanımları evinde dokuduğu halı, ördüğü kazak, diktiği elbiseleri verip karşılığında kışın yakmak için kömür veya gıda alabilecek" dedi. Orhan Besle, krizde firmaların yaşadığı en büyük sorunun nakit döngüsü olduğunu söyledi.

 
Karabağlar’daki kadınların hayatları değişti

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Cennetçeşme’de açtığı Kentli Merkezi, aile bütçelerine katkı sağlamak isteyen ev hanımlarının akınına uğradı.


Karabağlar’daki kadınların hayatları değişti
Çocuklarını okula gönderdikten sonra kursa katılan kadınlar arasında kendine dükkan açmak isteyenler bile var.
 
İZMİR - Büyükşehir Belediyesi tarafından Cennetçeşme’de hizmete açılan Kentli Merkezi’nde düzenlenen kurslar, ev hanımlarını bir yandan ekonomiye kazandırmayı amaçlarken diğer yandan sosyal anlamda dayanışma ruhunu artırmayı hedefliyor.
 
İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) “Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı” kapsamında destek almaya hak kazanan proje ile Cennetçeşme’de hayata geçecek projelerden ilki olan Kentli Merkezi’nde, ilk etapta düzenlenen “Hasta ve yaşlı bakım” kursu ile “konfeksiyon” kursu büyük ilgi gördü. Merkezde ücretsiz olarak psikolojik ve hukuksal destek de alan ev hanımları, kurs sonunda belge alma şansına da sahip olacak.
Devamını oku...
 
KOSGEB KANUNU ONAYLANDICumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Kurulması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun''u onayladı. 

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, ''5891 sayılı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Kurulması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu Cumhurbaşkanımız tarafından Anayasanın 89'uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104'üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir" denildi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün onayladığı kanuna göre, düzenlemenin başlığında yer alan ''sanayi'' ibaresi, ''işletmeleri'' şeklinde değiştirilecek. Kuruluşun adı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olacak, kısa adı yine KOSGEB olarak kullanılacak.

İmalat sektörünün yanı sıra hizmet ve ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren işletmeler de KOSGEB desteklerinden yararlanacak.

Yasayla KOSGEB'in hedef kitlesi, imalat sanayi dışındaki küçük ve orta ölçekli işletmeleri ve girişimcileri de kapsayacak şekilde genişletilecek. Bir iş fikrine dayalı olarak kendi işini kurmak isteyen gerçek kişiler ''girişimci'' olarak tanımlanacak.

Devamını oku...
 
7. DÜNYA TÜRK GİRİŞİMCİLERİ KURULTAYI


10-11 NİSAN 2009

T.O.B.B. / Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nca,

10-11 Nisan 2009 tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda “Küresel Güç Türkiye” sloganıyla 7. Dünya Türk Girişimcileri Kurultayı gerçekleştirilecektir.

Kurultayı, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan onurlandıracaklardır.

1980′li yılların başında dış dünyaya açılan Türk girişimcileri, Türk yöneticileri ve Türk sermayesi, bugün 5 kıtaya yayılmış ve ulusumuzun girişimci ve üretici gücünü irili ufaklı pek çok ülkede ve hemen hemen ekonominin tüm alanlarında kanıtlamıştır. Dünyanın dört bir yanında yerleşik olarak faaliyet gösteren Türk girişimcileri ve yöneticileri gurur kaynağımız olmakla birlikte Türkiye’nin yurtdışındaki yüzüdür.

1996 yılından itibaren gerçekleştirilen “Dünya Türk İşadamları Kurultayları”, özverili çalışmalar sonucu kendisinden beklenilenleri büyük ölçüde yerine getirmiştir.

Yapılan 6 Kurultaya yurt içinden ve yurt dışından yaklaşık 10,000 girişimcimiz katılmış ve 3.000 civarında ikili iş görüşmeleri yapılmış, somut iş bağlantıları gerçekleştirilmiştir.

Bu güzide topluluğun daha etkili ve kurumsallaşmış bir yapı altında temsil edilmesi, fikrinden yola çıkılarak Dünya Türk İş Konseyi’nin kurulması kararı alınmıştır. Bu yeniden yapılanmanın Galası niteliğinde Mayıs 2008′te İstanbul’da DEİK evsahipliğinde gerçekleştirilen “Genişletilmiş İstişare Kurulu Toplantısı”na dünyanın 5 kıtasından olmak üzere 47 ülkeden 100′ü aşkın yurtdışında faaliyet gösteren işadamı dernek, oda ve benzeri kuruluşların liderleri ile temayüz etmiş önemli işadamları ve uluslararası firmaların tepe yöneticileri katılmıştır. Söz konusu toplantıda Konseyin gelecekteki faaliyetleri ve yapısı dünya çapındaki Türk girişimcileriyle istişare edilmiştir.

Dünya Türk İş Konseyi, faaliyetlerini daha etkin yürütebilmek adına 7. Kurultayı gerçekleştirme kararı almıştır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik ilişkiler Kurulu (DEİK) 10-11 Nisan 2009 tarihleri arasında, Dış Ticaret Müsteşarlığımız ile işbirliği halinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda 7. Dünya Türk Girişimcileri Kurultayına ev sahipliği yapmanın heyecanını taşımaktadır.

Bilgi için:
Dünya Türk İş Konseyi Koordinatörü Asena Selçuk
Tel: (0 212) 339 50 23 - Fax: (0 212) 270 37 84
e-mail: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

www.deik.org.tr
TOBB Plaza, Talatpaşa Caddesi
No:3 Kat:5 34394 Gültepe-Levent-İstanbul/Turkey
Tel: +90 212 339 50 00 (pbx)
+90 212 270 41 90 (pbx)
Fax:+90 212 270 30 92

 
Fransız Jandarması: "Ubuntu'ya geçerek milyonlarca Euro tasarruf ettik."


Fransız Jandarması, 2004'ten beri yürüttüğü BT teknoloji yenileme operasyonu 50 milyon Euro tasarruf etti. Kolluk kuvvetleri 2015'e kadar toplamda 90 bin iş istasyonunda Ubuntu kullanmayı hedefliyor.

ntvmsnbc 12/3/2009

İSTANBUL - Fransa'nın ünlü jandarma teşkilatı Gendarmerie Nationale, masaüstü yazılım tercihleri ve BT altyapısını Microsoft Windows'tan Ubuntu Linux dağıtımına çevirerek 50 milyon dolar tutarında tasarruf yaptığını açıkladı.

Özgür ve ücretsiz yazılım geçişini 2004'te başlatan güvenlik güçleri, ilk büyük adımı 2005 yılında teşkilatın tamamında, Microsoft Office paketinden muadil olarak yaygın bir şekilde kullanılan OpenOffice.org'a geçerek attı.

Özgür yazılım kullanım tercihini Mozilla Firefox İnternet tarayıcısı ve Thunderbird e-posta istemcisi kullanarak devam ettiren teşkilat, 2006 yılında Windows Vista'nın pazara sunulmasıyla birlikte, tercihini daha önce kullandığı Windows altyapısının tamamını Ubuntu'ya çevirme yönünde kullandı.

Windows'tan Ubuntu'ya göçün ilk noktasında Ubuntu yüklü 5 bin iş istasyonu satın alan Fransızlar, pilot uygulamanın başarıyla sonuçlanmasının da etkisiyle, bu yılın sonuna kadar 15 bin iş istasyonu daha satın alacaklarını belirtiyor. Gendarmerie Nationale, 90 bin iş istasyonundan oluşan tüm teşkilat altyapısını 2015 yılına kadar ücretsiz ve özgür bir şekilde dağıtılan Linux dağıtımları üzerine geçirmeyi planlıyor.

Avrupa Komisyonu'nuın Açık Kaynak Denetimi tarafından yayınlanan bir raporda, Gendarmerie Nationale'den Yarbay Xavier Guimard'ın yıllık Bilişim Teknolojileri (BT) bütçesini yüzde 70 düşürürken, işgücünden hiç kayıp yaşamadan operasyonu yürüttüğü belirtiliyor.

2004 yılından beri, özgür yazılım kullanarak 50 milyon Euro tasarruf yaptıklarını ifade eden Yarbay Guimard, "Windows XP'den Ubuntu'ya geçiş, inanılmaz bir şekilde, çok kolay oldu. Yalnızca iki büyük farklılık gördük, işletim sisteminin simgeleri ve oyunlar. Oyunlar zaten bizim önceliklerimiz arasında değil" şeklinde konuştu.

Özgür yazılımı kullanmak ve teşvik etmek, Fransız Jandarması'nın önem verdiği BT konularından biri. Açık kaynaklı standartları en iyi destekleyen yazılımın yine açık kaynaklı olması gerektiğini söyleyen Guibard, aynı zamanda bu yazılımın uzaktan denetim ve uzaktan bakım işlemlerini de oldukça kolaylaştırdığını ifade ediyor.

Linux, Fransız bürokrasisinde diğer kurumlarca da destekleniyor. Fransız Millet Meclisi, 1000'den fazla iş istasyonunda Ubuntu Linux kullanıyor, Tarım Bakanlığı'nın kullandığı Linux dağıtımı ise Mandriva.

 
ALTI SİGMA - YALIN KONFERANSLARI

 

ALTI SİGMA YALIN KONFERANSLARI SUNUMLARINA VE VİDEOLARINI AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

 

 

 

http://altisigmayalin.mmo.org.tr

 

 

 

Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi yürütücülüğünde düzenlenen ALTI SİGMA-YALIN KONFERANSLARI Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Konferansların açılış konuşmaları Makina Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Mehmet ÖZSAKARYA ve Oda Yönetim Kurulu Başkanı Emin KORAMAZ tarafından yapıldı.

Makina Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Mehmet ÖZSAKARYA açılışta yaptığı konuşmada özetle şöyle konuştu:

"Günümüzde Endüstri İşletme Mühendislerinin hemen her sektörde çok farklı pozisyonlarda görev aldıklarını görüyoruz. Büyük firmalarda endüstri mühendisliği ile ilgili olumlu gelişmeler yaşanırken, Şubemiz KOBİ'lerin de bu uzmanlık alanından yararlanabileceklerini KOBİ sahiplerine ve yöneticilerine anlatma sorumluluğunu hissetmiştir. Bu amaçla geçtiğimiz dönem Komisyonumuzca bir pilot çalışma başlatılmıştır. Altı Sigma–Yalın Konferanslarımızın ilk temelleri de bu projede atılmıştır. Bugün konferanslarımızı bine yakın delegenin katılımıyla gerçekleştiriyor olmamızda bu projemizin önemli katkısı olduğuna inanıyorum ve Komisyonumuza bir kez daha teşekkür ediyorum." dedi.

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 / 2