Karabağlar’daki kadınların hayatları değişti

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Cennetçeşme’de açtığı Kentli Merkezi, aile bütçelerine katkı sağlamak isteyen ev hanımlarının akınına uğradı.


Karabağlar’daki kadınların hayatları değişti
Çocuklarını okula gönderdikten sonra kursa katılan kadınlar arasında kendine dükkan açmak isteyenler bile var.
 
İZMİR - Büyükşehir Belediyesi tarafından Cennetçeşme’de hizmete açılan Kentli Merkezi’nde düzenlenen kurslar, ev hanımlarını bir yandan ekonomiye kazandırmayı amaçlarken diğer yandan sosyal anlamda dayanışma ruhunu artırmayı hedefliyor.
 
İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) “Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı” kapsamında destek almaya hak kazanan proje ile Cennetçeşme’de hayata geçecek projelerden ilki olan Kentli Merkezi’nde, ilk etapta düzenlenen “Hasta ve yaşlı bakım” kursu ile “konfeksiyon” kursu büyük ilgi gördü. Merkezde ücretsiz olarak psikolojik ve hukuksal destek de alan ev hanımları, kurs sonunda belge alma şansına da sahip olacak.


Yaptıkları tüm çalışmalarda yerelde kalkınmayı ön planda tuttuklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, özellikle ekonomik kriz sürecinden geçilen bir dönemde, Cennetçeşme’de açılacak sertifikalı meslek edindirme kurslarının kadınların aile bütçelerine katkı sağlamalarında çok önemli bir adım olacağını vurguladı. Büyükşehir yetkilileri, çocuklarla gençleri teşvik etmek amacıyla derslerine yardımcı etüdler uygulayacaklarını da sözlerine ekledi.
 

 
ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK
İZKA tarafından destek alan “Cennetçeşme kent ile bütünleşiyor” projesi kapsamında, çocukların spora yönlendirilmesi ve çeşitli turnuvalarla bunun teşvik edilmesi de planlanıyor. Büyükşehir Belediyesi ayrıca, tiyatro ve sinema gösterimleri ile kültürel ve sanatsal faaliyetleri de destekleyecek. Özellikle sorunlarını danışacakları bir merci bulmakta zorluk çeken kadınları ön planda tutan Büyükşehir Belediyesi,  proje kapsamında kadınlara yönelik ücretsiz danışmanlık hizmeti de veriyor. Cennetçeşme’de ev ziyaretleri şeklinde yapılan danışmanlık hizmetlerinde kadınlar, her türlü sorunlarını yüz yüze anlatma ve çözüme kavuşturma imkanına sahip oluyorlar. Kurs merkezinde çocuklar için özel oyun odası da bulunuyor.
 
HAYATLARI DEĞİŞTİ
Kursa katılan ve hepsi ev hanımı olan kadınlar, kurs sayesinde hayatlarında ciddi anlamda değişiklikler olduğunu, ilerleyen zamanlarda da ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durabileceklerini söylediler.

http://www.egedesonsoz.com