Avustralya’nın Bundanoon Kasabası Pet Şişeleri YasakladıSYDNEY - Avustralya’da bir kasaba, "yeryüzünü ve ceplerini korumak" amacıyla şişe suyu satışını yasakladı.

Sydney
’in 160 kilometre kadar güneyindeki, 2500 nüfuslu Bundanoon kasabası sakinleri kararı coşkuyla karşıladı. 1980’lerde şekerli içeceklere sağlıklı alternatif olarak tercih edilen şişe suyu, artık etrafa atılan şişeler, üretimi ve nakli için çok miktarda
enerji gerektirmesi yüzünden çevreye tehdit olarak görülüyor.

   Pet Şişe Yasağı

Plastik su şişelerinin yerini tekrar kullanılabilir su mataraları alıyor.

Bundanoon’da plastik su şişelerinin kaldırılması için yapılan kampanyanın sözcüsü John Dee şunları söylüyor: “Politikacılar iklim değişikliği ile ilgili uğraşırken biz burada bir kasaba halkı olarak yerel düzeyde de bir şeylerin yapılabileceğini göstermek istedik. Bizim bu kararımız önemli bir fark yaratacak.”

Aslında kasabada su şişelerinin yasaklanmasının bir başka nedeni daha var. O da Sidney’deki bir su firmasının Bundanoon’a gelip oradaki su kaynaklarından su alıp şişeleyip, satmayı planlaması… Kasaba sakinlerinden Huw Kingston, “Bu fikir bizi çılgına çevirdi. Suyu buradan alıp, kamyonlarla Sidney’e götürecekler. Sonra da plastik şişelere doldurup buraya geri getirecekler.”

Plastik şişelerdeki su satımı,  çok fazla enerji tüketilmesi ve ardından plastik şişelerin de büyük bir kirlilik yaratması nedenleriyle çevrecilerin de tepkisini çekiyordu.