Türkiye`nin 9 dünya mirasının durumu tartışılıyor

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile akademisyenler, sivil toplum kuruluşları (STK) ve yerel yönetimler, Türkiye`nin 9 dünya mirasının durumunu tartışacak, sorunlar ve çözüm önerileri bir raporda toplanacak.

AA muhabirinin Kültür ve Turizm Bakanlığından edindiği bilgiye göre, Türkiye`nin 9 dünya miras alanıyla ilgili, 18-20 Nisan günleri arasında İstanbul`da çalıştay düzenlenecek.

İstanbul kenti tarihi alanları, Kapadokya Peri Bacaları ve Göreme Milli Parkı, Divriği Büyük Cami ve hastanesi, Hattuşaş, Nemrut Dağı taş kral başları, Pamukkale-Hierapolis, Xanthos-Letoon, Safranbolu evleri ve Truva Antik Kenti`nin masaya yatırılacağı çalıştay, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu`nca oluşturulan keşif heyetinin miraslarla ilgili iki yıllık sürede hazırladığı raporların okunmasıyla başlayacak.

Daha sonra, bakanlık bürokratları, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu üyeleri, akademisyenler ile o yörenin sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerden temsilcilerden oluşan çalışma grupları, raporlarda vurgulanan sorunlar, eksiklikler, halkın alanlar hakkındaki bilgisi, idarelerin bu alanlara katkılarını ile alanların korunması ve daha iyi tanıtılabilmesi için neler yapılabileceği tartışacak. Her çalışma grubunda raporlar tutulacak ve toplantılar sonucunda bu raporlar değerlendirilecek.

 

9 MİRAS AMELİYAT MASASINDA

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Arsın Aydınuraz, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, çalıştayın 2 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi.

Türkiye`nin 9 dünya miras alanının mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerilerini katılımcı bir anlayışla ortaya koymak için 2006 yılında bakanlığa öneri götürdüklerini belirten Aydınuraz, bakanlığın kendilerine olumlu yaklaşarak çalışmaya teknik ve lojistik destek verdiğini, kendilerinin de çalışmaları organize ettiğini bildirdi.

Aydınuraz, iki yıllık süre boyunca, ilgili ihtisas komitesinin oluşturduğu keşif heyetinin 9 mirasın bulunduğu yörelere giderek, ayrıntılı inceleme yaptığını anlattı. İncelemelerde bölgelerdeki yerel yönetim, STK, halk ve turistlerle de görüşmelerde bulunulduğunu, kültürel mirasa dair algının ortaya çıkarılmaya çalışıldığını belirten Aydınuraz, çalışmanın teknik bir incelemeden çok "sosyal sorgulama" niteliğinde olduğunu dile getirdi.

Aydınuraz, kültürel mirasların havadan fotoğraflarının çekildiğini, tüm çalışmanın şubat ayında tamamlandığını kaydetti.

İstanbul`da yapılacak toplantıda 9 mirası "ameliyat masasına yatıracaklarını" belirten Aydınuraz, "Toplantıda, ortak akıl olarak bakanlıkla bir araya geleceğiz. Bazı yerlerde sancılı bir süreç olabilir ama bunu yapmamız gerektiğini tüm taraflar biliyoruz. Bu kültürel miras bizim. Sonuçta, ortak akıl doğrultusunda bir sonuç belgesine ulaşacağız" dedi.

 

TÜRKİYE`NİN KENDİ ÇALIŞMASI

Toplantının, UNESCO heyetinin Türkiye`de incelemelerde bulunacağı mayıs ayı öncesinde yapılmasıyla ilgili soru üzerine de Aydınuraz, zamanlamanın denk geldiğini söyledi.

Aydınuraz, "Bu süreç, UNESCO`nun İstanbul ile ilgili yazdıklarından ve son dönem ki tartışmalardan çok önce başladı, onlara bağlı değil kesinlikle. 2 yıllık ve Türkiye`nin dışarıdan herhangi bir etki olmadan yaptığı kendi çalışması bu. Bu çalışma dünya miraslarımıza sahip çıktığımızı gösterecek" dedi.

Böyle bir çalışmanın daha önce yapılmadığını anlatan Aydınuraz, bunun diğer ülkelere model oluşturabileceğini dile getirdi.

Aydınuraz, Türkiye`nin teknik kapasite açısından da çok iyi durumda olduğuna da değinerek, bu konularda da bir çok övgüler aldıklarını bildirdi.

 

TÜRKİYE`NİN DÜNYA MİRASI ÇALIŞTAYI

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen`in de katılmasının beklendiği açılış töreninde, UNESCO`nun Türkiye`nin 9 dünya mirasına dair beratı, ilgili valiliklere verilecek. Beratların orijinalleri de Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünde sergilenecek.

Açılış törenin ardından "Dünya Miras Alanları`nda Yerel Yönetimler" ile "Dünya Miras Alanları`nın Önemi ve İşlevi" konulu oturumlar düzenlenecek. Daha sonra Türkiye`nin dünya miras alanlarına ilişkin raporlar sunulacak.

Çalıştayın ikinci gününde, oluşturulacak 9 çalışma grubu, Türkiye`nin dünya miras alanlarını tartışıp, rapor hazırlayacak.

Üçüncü günde ise hazırlanan raporlar sunulup, sonuç ve öneriler ile değerlendirme yapılacak.

 

UNESCO`YA RAPOR SUNULDU

Öte yandan, Dünya Miras Listesin de yer alan İstanbul`un durumu ve yapılan düzenlemelere ilişkin 1 Şubat itibariyle UNESCO`ya rapor sunulduğu kaydedildi.

Raporda, UNESCO`nun İstanbul`da yaptığı incelemelerle ile ilgili 2006 yılı raporunda önerdiği hususlara ilişkin gelişmeler de verildi. Buna göre, raporda değinilen konular ve sağlanan gelişmeler şöyle:

-İstanbul Alan Yönetim Planının hazırlanması: UNESCO`nun önerdiği Alan Yönetim Birimi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığınca oluşturulduğu belirtildi.

-İstanbul`da kurumlar arasında koordinasyon sağlanması: İstanbul Valiliği bünyesinde kentin "Tarihi Alanları Yürütme Komitesi" oluşturulduğu ifade edildi.

-Süleymaniye ve Zeyrek`deki geleneksel Osmanlı ahşap evleri korunması: UNESCO`nun Süleymaniye`de geleneksel ahşap Osmanlı eserleriyle ilgili istediği çalışmalara ilişkin, 150`ye yakın yapının restorasyon projesi hazırlandığı kaydedildi. Yakın bir zamanda belediyenin onarımla ilgili ihaleye çıkacağı ve ahşaplarla ilgili konservasyon analiz laboratuvarı oluşturulduğu bildirildi.

-Haydarpaşa, Marmaray, metro gibi büyük yatırımların etkileri incelenmesi gerektiği belirtiliyor. Haydarpaşa Garı için koruma amaçlı planının, Devlet Demiryolları adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi`nin koruma amaçlı plan hazırlayacağı kaydediliyor.

-UNESCO`nun metroya ilişkin istediği, Haliç geçişiyle ilgili projelerin hazırlandığı, metronun Beyoğlu ve Eminönü ayaklarıyla ilgili projelerin de koruma kuruluna İstanbul 2 Numaralı Koruma Kuruluna sunulduğu belirtiliyor.

Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bünyesinde UNESCO biriminin oluşturulması isteği doğrultusunda, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü bünyesinde UNESCO Biriminin yapılandırıldığı vurgulanıyor.

 

AA 2008