Dongtan Eko Kent Projesinin Mimarı, Arup'tan David Height


Yapı-Endüstri Merkezi’nin düzenlediği ‘Ekolojik Mimarlıkta Somut Adımlar’ Sempozyumu’na katılacak konuşmacılardan bir diğeri ise, dünyaca ünlü mimarlık ve mühendislik firması Arup’un genel müdür yardımcısı David Height. Arup’ta tasarım ve projelendirme safhalarında pek çok projede çalışan ve dünyanın ilk sıfırdan tasarlanmış ekolojik yerleşkesi olan Dongtan Eko Kent’in mimarlarından Height, ‘Ekolojik Çağda Mekan Tasarlamak: Kentler ve Sürdürülebilirlik ’ başlıklı bir konuşma yaptı. Arup, tasarımcılar, mühendisler, plancılar ve iş danışmanlarından oluşan küresel bir firma olarak, tüm dünaydan müşterilerine oldukça geniş bir yelpazede profesyonel hizmet veriyor. Arup’un yenilikçi ve tam entegre olmuş girişimleri, firmanın yetenekleri ve bilgisi, her hangi bir tasarım problemini çözmedeki başarısının anahtarları. 37 ayrı ülkede, 86 ofisi ve 9 bine yaklaşan çalışanıyla Arup, yapılı çevrenin oluışturulmasında büyük bir etkiye sahip. Firma aynı zamanda dünyanın en yenilikçi ve sürdürülebilir tasarımlarının arkasındaki yaratıcı güç.

 

Cambridge Üniversitesi, Kingston Üniversitesi ve UCL Bartlett’te öğretim görevliliği yapan David Height, 1999’da katıldığı Arup bünyesinde çok sayıda projede görev aldı. Bunlardan bazıları, Cambrigde yakınlarında 10 bin kişiye iskan sağlayan Northstowe New Town yerleşkesi, Doğa Tarihi Müzesi’nin masterplan araştırmaları, ‘Geleceğin Okullarını İnşa Etmek’ girişimi kapsamında Greenwich Okulu’nun beş yeni ortaöğretim düzeyindeki eğitim yapısı, Kingston Üniversitesi’nin masterplanı ve üniversitenin farklı kampüslerindeki beş yeni bina projesi.

David Height’ın sunuşu, 21.yy’da kent toplumunun yüzyüze geldiği önemli konuları araştırarak, yeni yerleşim ihtiyaçları ile toplum ve çevrede yaşanan temel değişimlere işaret etti. Arup’un Dongtan, Northstowe Eko Kent gibi proje örnekleri üzerinden yürütülecek sunum, kentsel tasarımın ilgili olması gereken konular ve bu başlıkların, sürdürülebilir mekanları yaratmaya nasıl katkı sağlayacağına ışık tuttu.

http://www.yapi.com.tr/HaberDosyalari/Detay_dongtan-eko-kent-projesinin-mimari-aruptan-david-height_736.html?HaberID=60048