Şehirler, Efsaneler, Arkeolojik Astronomi PDF Yazdır e-Posta

 

EVVEL ZAMAN İÇİNDE
Şehirler, Efsaneler, Arkeolojik Astronomi
Alev Alatlı

Ben, İstanbul’luyum. Anadolu şehirlerinin hemen hepsi gibi, çocukluğumun İstanbul’u da Rus dilinde “regulyarnaya” kelimesi ile ifade edilen “nizami mimari”den hemen hiç nasibini almamış bir şehirdi. Bugün bile almış olduğu söylenemez.

Bizim düzine tankın yanyana geçebileceği cetvelle çizilmiş büyük bulvarlarımız, dört köşe “rayon”larımız, geometrik meydanlarımız, bize tepeden bakan dev binalarımız hemen hiç olmamıştı.* Topkapı, Çırağan gibi imparatorluk sarayları bile, daha sonraki yıllarda ziyaret etmek fırsatını bulduğum West Minister, Versailles gibi yapıların, Alman şatolarının yanında hayli mütevazıdırlar. Zarif Beylerbeyi kasrı, St.Petersburg’daki o nefes kesici Çarskoye Selo ile kıyaslandığında, Çariçe Elizabeta’nın giyinme odasından daha büyük yada daha görkemli değildir. Bizde Kazan Üniversitesinin muhteşem bloğunun bir eşi de yok.** Dar, dolambaçlı, hatta eğribüğrü sokaklar, kâh birbirlerine abanan, kâh uzaklaşan ahşap yapılar, küçük meydanların ortasında küçük camiler, mescitler, sebiller, çitlembikler, fıstık çamları, ıhlamurlar ve erguvanlar.*** İstanbul, buydu. Şurası muhakkak ki, hiç bir zaman bugün gördüğüm görkemli Kazan olmadı. Ve ben hep merak ettim, “Neden?”

devamını oku>>>

 
Gelişen Kentler Zirvesi - İzmir PDF Yazdır e-Posta

Gelişen Kentler Zirvesi - İzmir

İzmir’de Yaşamak Güzeldir!

8.500 yıllık tarihiyle farklı dil, din ve kültürlerin önemli bir buluşma noktası olan İzmir, 12.012 km²’lik yüzölçümü ve yaklaşık 4 milyonluk bir nüfusu ile Türkiye’nin en büyük üçüncü kenti. Çanakkale’den Fethiye’ye kadar uzanan geniş bir hinterlandın merkezi olan İzmir, serbest bölgeleri, sanayi bölgeleri ve deniz ulaşımıyla Türkiye’nin önemli dış ticaret kentleri arasında bulunuyor. Nitelikli iş gücüne ve gelişmiş bir altyapıya sahip olan İzmir, İstanbul’un ardından Türkiye’nin en büyük ikinci ticaret merkezi ve dolayısıyla ulusal ekonominin de en önemli itici güce sahip kentleri arasında yer alıyor.

Türkiye’nin toplam sanayi üretiminin % 9.3‘ünü gerçekleştiren önemli bir sanayi merkezi olan İzmir, liderlik ettiği Ege Bölgesi GSYİH’sının ise % 48’ini yaratıyor. 2011 Haziran’ı itibari ile son 5 yıllık süreçte uluslararası firma sayısı % 88 artarak 1.589’a ulaşan İzmir’de, 4.000’in üzerinde de ihracatçı firma bulunuyor. Ülke toplam ithalatının % 4.2’si, toplam ihracatının ise % 5.8’ini gerçekleştiren İzmir, Türkiye’nin en önemli ikinci limanına sahip. Önemli bir turizm merkezi de olan İzmir, Türkiye’de gelir vergileri açısından da 4’ncü sırada yer alıyor. İzmir, eğitim ve kültür alanlarında da, ulusal ve uluslararası önemli bir merkez konumunda.

Devamını oku...
 
5. Türk Dünyası Mühendislik Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı – Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları PDF Yazdır e-Posta

5. Türk Dünyası Mühendislik Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı

5. Türk Dünyası Mühendislik Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı – Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları24-27 Mayıs 2010 tarihinde Kazakistan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlarımızın yüksek huzurlarında icra edilen Dördüncü Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı Sonuç Bildirgesinde alınan karalar doğrultusunda, Türk Devlet ve Akraba Topluluklarının mimar ve mühendislerinden oluşan Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin kurulmasına, kurulan bu birliğin organizasyonunda, 2012 kurultayının Türkiye’de “Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı” adı ile “Kimlikli ve Kişilikli Şehirler” temalı ve Büyük Usta Mimar Sinan’nın ismine ithafen Uluslararası Proje Olimpiyatlarının yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir. Bu karar doğrultusunda 2012 Kurultayı Trabzon şehrimizde, Ahilik Bayramına tekabül eden 15-18 Ekim 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Bu kurultayın en önemli tarafı ise dünyada mühendislik, mimarlık ve şehircilik alanında bir ilk olarak gerçekleştirilecek Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları’nın yapılıyor olmasıdır. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın himayelerinde yapılacak olan bu Kurultaya; başta Türk Dünyası Cumhurbaşkanlarımız olmak üzere, İpekyolu Üniversiteleri Birliği, Kaşgar’dan Endülüs’e Türk-İslam coğrafyasından mesleğinde saygın çok sayıda bilim insanının ve ülke temsilcilerinin katılımları beklenmektedir. 

Devamını oku...
 
Marka Şehir ve Belediyelerin Medya Karnesi PDF Yazdır e-Posta

Ajans Press logo

Basın Bildirisi

Ajans Press; Marka Şehir ve Belediyelerin Medya Karnesini açıkladı

01 Ocak - 31 Aralık 2011 tarihleri arası Ajans Press’in takibinde olan yerel, bölgesel ve ulusal 2659 yazılı basın takibinden elde edilen sonuçlara göre Marka Şehir ve Belediye medya karneleri şu şekilde sıralandı;

Marka Şehirler sıralamasında, İstanbul 724 bin 179 habere konu olarak listede en üst sırada yer aldı. İkinci sırayı 504 bin 558 haberle Ankara alırken, 309 bin 149 haberle İzmir Ankara’nın gerisinde kaldı.

Belediyeler arası sıralamada ise 32 bin 935 haberle İstanbul Büyükşehir Belediyesi birinciliği elinde tutarken, 23 bin 634 haberle İzmir Büyükşehir Belediyesi ikinci, 19 bin 626 haberle Antalya Büyükşehir Belediyesi üçüncü sırada yer aldı. Marka Şehir sıralamasında ikinci sırada yer alan Ankara, Büyükşehir Belediyeler sıralamasında İzmir ve Antalya’nın gerisinde kalarak listede dördüncü sırada yer aldı.

Ajans Press’in 81 ilin tamamı için gerçekleştirdiği araştırma sonuçları aşağıdaki gibi sıralandı:

Devamını oku...
 
4. Şehircilik Konferans ve Çalıştayı PDF Yazdır e-Posta

Pursaklar Belediyesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 4. Şehircilik Konferans ve Çalıştayı

Pursaklar Belediyesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 4. Şehircilik Konferans ve Çalıştayı

Şehircilik Konferans ve Çalıştayı, 24-25 Mart 2012'de Esenboğa Airport Otel'de düzenlenecek.

Pursaklar Belediyesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tarafından Düzenlenen 4. Şehircilik Konferans ve Çalıştayı Şehirlerin geleceğini düşünmek ve yeniden tasarlamak için Pursaklar Belediyesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, tarafından 24-25 Mart 2012 de Esenboğa Airport otelde Şehircilik Konferans ve Çalıştayı düzenlenecek.

Devamını oku...
 
III. Türkiye Kent Konseyleri buluşması Çanakkale'de PDF Yazdır e-Posta

III. Türkiye Kent Konseyleri buluşmasına bu yıl Çanakkale ev sahipliği yapıyor. 81 ilimizden Kent Konseylerinin katılacağı toplantı 28 - 30 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

 III. Türkiye Kent Konseyleri buluşması Çanakkale'de

 
Eskişehir, resmi olarak 2013 Türk Cumhuriyetleri Kültür Başkenti seçildi PDF Yazdır e-Posta

Eskişehir, 2013 Türk Cumhuriyetleri Kültür Başkenti seçildi

27 Şubat 2012

Eskişehir, resmi olarak 2013 Türk Cumhuriyetleri Kültür Başkenti seçildiAralarında soydaşlık ve dil bağı bulunan Bağımsız Türk Cumhuriyetleri’nin kültür ve sanat zenginliklerini paylaşmak ve dünyaya etkin şekilde tanıtmak amacıyla kurulan Türksoy Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın Kazakistan’ın Başkenti Astana’da yaptığı toplantıda, Eskişehir’in '2013 Yılı Türk Cumhuriyetleri Kültür ve Sanat Başkenti' olacağı resmi olarak açıklandı.

Eskişehir, '2013 Yılı Türk Cumhuriyetleri Kültür ve Sanat Başkenti' olarak kabul edildi. Dünyadaki Türk cumhuriyetlerinin kültür bakanlarının katıldığı Kazakistan’ın Başkenti Astana’daki Türksoy Üyesi Kültür Bakanları Daimi Konsey Toplantısı’na, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yanı sıra Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir ile Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen katıldı. Bakan Günay, toplantıda yaptığı konuşmada, Türk soyundan gelen pek çok göçmen bulunduğu ve Yunus Emre ve Nasreddin Hoca gibi uluslararası değere sahip olan Eskişehir’in, son zamanlarda yıldızı parlayan bir bilim, kültür ve sanat şehri olduğunu söyledi. Kentin, tarih boyunca pek çok uygarlığa sahip olduğunu ifade eden Bakan Günay, "Genç üniversite nüfusunun da yoğun olduğu bu şehrimizi önümüzdeki yıl ‘Bağımsız Türk Cumhuriyetleri Kültür ve Sanat Başkenti’ olarak seçtik. Şimdi Astana’da yaptığımız etkinliklere önümüzdeki yıl Eskişehir ev sahipliği yapacaktır. Sizleri, Eskişehir’deki kültür ve sanat programlarımıza davet etmekten mutluyuz." diye konuştu.

Devamını oku...
 
Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi PDF Yazdır e-Posta

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Türkiye’nin tek tıbbi bitkiler bahçesidir. 14 dönümlük alanda kurulmuş, 2005 yılında açılmıştır. Zeytinburnu Belediyesi ile Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneğinin yürüttükleri proje şu hedefleri gözetmektedir:

• Tıbbi bitkileri araştırmak, üretmek, tanıtmak 
• Bitki çeşitliliğinin korunup geliştirilmesine katkıda bulunmak
• Eğitim programları için çalışma alanı ve materyal sağlamak
• Tıbbi bitkilerin etkin ve güvenli kullanımlarını teşvik etmek 
• Tıbbi floradan faydalanma konusundaki çalışmalara zemin oluşturmak

Ekili ve etiketli tıbbi bitki sayısının 600’ü aştığı Bahçede, bitki atıkları doğal gübre olarak değerlendirilmekte, sentetik gübre ve ilaçlardan kaçınılmaktadır. Su israfının önüne geçmek için damlama ve yağmurlama yöntemleri kullanılmaktadır.

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

 
Gelişen Kentler Zirvesi-Gaziantep Sonuç Bildirgesi PDF Yazdır e-Posta

GYODER'in, gelişen kentlerdeki yatırım fırsatlarını sektör temsilcileriyle buluşturmak ve bu kentlerin gelecekteki yatırımlardan daha fazla pay almasını sağlamak amacıyla düzenlediği Gelişen Kentler Zirvesi'nin üçüncüsü 24 Kasım 2011 tarihinde, Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi Kongre ve Kültür merkezinde gerçekleşmiştir.

Gaziantep'in yatırım potansiyelinin ortaya konulmasına yönelik olarak, Zirve'de "2011-2012 Ekonomik ve Sosyo-Kültürel Değerlendirme", "Gaziantep'in Yeni Vizyonu ve Yatırım Fırsatları" ve "Yatırımcı Gözüyle Gelişen Kentler: Gaziantep" başlıklı oturumlarda önemli konular ele alınarak tartışılmış, GYODER tarafından hazırlatılan "Gaziantep Gayrimenkul Sektörü Değerlendirme ve Öngörüler 2015" raporu sunulmuştur.

Devamını oku...
 
Manavgat'ın 2050 Yılına Göre Şehir Planlaması Çıkartılıyor PDF Yazdır e-Posta

Manavgat Sanayici ve İşadamları Derneği (MASİAD), turizm şehrinin 2050 yılına kadar şehir planlamasını çıkartıyor. Çalışmaya Manavgat Çevre Koruma ve Turizm Altyapı Birliği (MATAB) de destek veriyor.

MASİAD Başkanı Ahmet Boztaş ile MATAB Başkanı Recep Barut, Manavgat Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Hotel'inde düzenlediği basın toplantısında Manavgat 2050 Stratejik Vizyon Projesi hakkında bilgilendirme yaptı. Proje hazırlık çalışmalarına bir yıl önce başlanıldığı bilgisini veren Ahmet Boztaş, çalışmalarla ilgili 1 Temmuz'dan itibaren veri toplamasına başlanıldığını söyledi. Manavgat 2050 Stratejik Vizyon Projesi'ni şehir planlamacısı Ali Ulvi Ulubaş tarafından yürütüleceğini belirten Boztaş, projeye şehir planlamacısı ve çevre uzmanı Rıfat Türkkan ve Gülsüm Aydın'ın şekillendireceğini kaydetti.

Devamını oku...
 
Limni Belediye Başkanı Malatya'da idi PDF Yazdır e-Posta

“MALATYA’YI ÇOK BEĞENDİK”

Limni heyeti Malatya'daYunanistan’ın Limni Belediye Başkanı Chatzidiamantis Antonios beraberindeki heyetle beraber Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı ziyaret etti.

Limni Belediye Başkanı’nı Malatya’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirten Belediye Başkanı Ahmet Çakır, bu ziyareti bir dostluğun başlangıcı olarak gördüklerini söyledi.

17.yy. Türk Edebiyatının önde gelen Mutasavvıf şairlerinden olan Malatyalı Niyazi Mısri’nin kabrinin bulunduğu Yunanistan’ın Limni Belediye Başkanı Chatzidiamantis Antonios beraberinde heyet ile birlikte Malatya’ya geldi.

Malatya Belediyesi’nin davetlisi olarak ilimize gelen Limni Belediye Başkanı Chatzidiamantis Antonios ve beraberindeki Limni Encümen Kurulu Başkanı ve eski Belediye Başkanı Adamidis Konstantinos, Limni Encümen Kurulu Üyesi Doras Konstantinos ve Tercüman Dolduri Niko Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı makamında ziyaret ettiler.


Antonios: Niyazi Mısri, Herkesin Azizi…

Ziyaret sırasında, Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a davet ve gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Limni Belediye Başkanı Chatzidiamantis Antonios, Niyazi Mısri’nin herkesin Azizi olduğunu belirterek, bu konuda ellerinden geleni yapmak istediklerini söyledi.

Devamını oku...
 
DEV BLOKLARA ‘MAHALLE’ DİRENİŞİ PDF Yazdır e-Posta

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NCE GERÇEKLEŞTİRİLEN ‘ULUSLAR ARASI MAHALLE KÜLTÜRÜ SEMPOZYUMU’, DEV BLOKLAR ARASINDA VAR OLMA MÜCADELESİ SÜRDÜREN MAHALLE KAVRAMININ, ŞEHİRLERİN HAYATINDAKİ TARİHÎ ÖNEMİNİ ORTAYA KOYDU.

ULUSLAR ARASI MAHALLE KÜLTÜRÜ SEMPOZYUMU’BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin; Tarihi Kentler Birliği (TKB), Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde ortaklaşa düzenlediği ‘Uluslar arası Mahalle Kültürü Sempozyumu’, şehir hayatının vazgeçilmez unsurlarından mahalle kavramının tarihî süreç içerisindeki değişim seyrine ışık tuttu.

Çeşitli üniversitelerden bilim insanlarının tebliğlerde bulunduğu sempozyum, modern hayatın kıskacındaki mahalle olgusunun geleceğine ilişkin öngörüleri de beraberinde getirdi.

Mahallelilik bağı

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özer Ergenç, Osmanlı toplum hayatında mahalle ve mahallelik kavramıyla aidiyetlik duygusu arasında yakın bir ilişki bulunduğunu belirterek, bunun, Anadolu coğrafyası başta olmak üzere tüm imparatorluk toprakları için geçerli bir tespit olduğunu vurguladı.

Devamını oku...
 
Kent Düşleri Yarışmaları PDF Yazdır e-Posta

Yapılı Çevre Eğitimi için Alternatif bir Model olarak Kent Düşleri Yarışmaları

Tonguç Akış

Türkiye’de özellikle 70li yıllarda akademik çalışmalarının gündemine oturan yapılı çevre kavramı, mekân üretim süreçlerini bilimsel bir yöntem ile kurgulayarak mimarın kolektif takım çalışmasının parçası olduğu varsayar. Artık mimar, sadece kapalı kara kutusunda tasarım yapan, keyfi çizimler üreten tekil bir kent aktörü olmaktan çıkmış, yaptıkları bilimsel yöntemlerle eleştirilebilen, farklı aktörlü yapı üretim süreçlerine katkılar koyan bir konuma geldiği tartışılmıştır. Bu çok boyutlu yapılı çevre üretimi kavramı, eğitim alanında da çeşitli üniversitelerde ortak mimari araştırma yöntemleri ile hayat bulmuştur. Yurt dışında da yapılı çevre eğitimi temel alınarak, mimarlık eğitimi yeniden şekillendirilmeye çalışılmıştır. Son yıllarda Avrupa Birliği metinlerinde de yer tutan bu kavram, Türkiye özelinde farklı biçimlerde gündeme defalarca gelmiştir.

Özellikle oda bünyesindeki yaz ve güz okulları kapsamında, Mamak Yaz Staj Okulu, Karadeniz Ereğli Öğrenci Çalışması, Safranbolu Göynük, Bartın, Cumalıkızık yerleşimlerindeki oda ve öğrenci çalışmaları Oda'nın yapılı çevre konusundaki açılımlarının örnekleri olarak sayılabilir. Yine Ankara Şube hinterlandı kapsamında Tunceli'de planlanan zorunlu göçten köye dönüş projesi de bu çalışmalar ile birlikte anılabilir. Bu çalışmaları öteye taşıyan Kent Düşleri Yarışmaları da yine bu perspektifi sürdüren etkinlikler olarak algılanmalıdır. “Başka bir mimarlık, başka bir mimarlık eğitimi mümkün” sloganı ile 2006 yılında seçime giden dimp, düşüncelerine ve birikimlerine uygun olarak yeni bir eğitim modeli ortaya koydu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olanaklarını kullanarak, kent içinde baskın gündemi mimarlık lehine çevirerek ve kendi gündemini yaratarak, mimarlığın toplumsallaşması yolunda iki önemli adım attı. Farklı bir biçimde ele alınan kent içi araziler ve yapılar, alternatif bir yaklaşım olan kent düşü kurma modeli” ile kent içindeki alanları yeniden düşünmemizi ve kent sorunları hakkında kolektif bir düzlemde akıl yürütmemizi sağladı.

Devamını oku...
 
Hamamönü’ne “Avrupalı Seçkin Destinasyon” ödülü PDF Yazdır e-Posta

Ankara Hamamönü
Fotoğraf: Habitat Derneği arşivi

Hamamönü’ne “Avrupalı Seçkin Destinasyon” ödülü

Altındağ Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalar her geçen gün dünya tarafından daha çok tanınıyor, Altındağ Belediyesi daha büyük çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Altındağ Belediyesi tarafından gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının sonucu olan “Hamamönü Kentsel Tasarım ve Sağlıklaştırma Destinasyonu”, 2011 yılının "Avrupalı Seçkin Turist Destinasyonu" seçildi.

Hamamönü Kentsel Tasarım ve Sağlıklaştırma Projesi ile tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başaran Altındağ Belediyesi, Eylül ayında Brüksel’de gerçekleştirilecek ödül töreni öncesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da ödüllendirildi.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, "Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Yarışması 2011 Türkiye Ulusal Destinasyonu” ödülünü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın elinden aldı.

Devamını oku...
 
Önce Çocuklar: Çocuk Dostu Şehirler PDF Yazdır e-Posta

Çocuk haklarının uygulama kararlı yerel yönetişim sistemi

Durum

Çocuk Dostu ŞehirlerTürkiye’de son otuz yılda gerçekleşen köyden kente büyük çaplı göçler, nüfusun %65’inin artık kentlerde yaşamakta olduğu anlamına gelmektedir. Büyük şehirlerde hizmetler üzerine binen genel yük, çocuklara yönelik koruyucu ortamda boşluklar oluşmasına neden olmuştur. Örneğin, 2004 yılında, onbeş yaşın altındakiler kent nüfusunun %28,5’ini oluştururken, bunların %24,2’si yoksulluk içinde yaşıyordu.

Çocuklar için koruyucu bir ortam sağlamanın önündeki başlıca engellerden biri, çocuk hakları ve bu haklara uyma yükümlülüğü ile ilgili genel farkındalığın düşük olmasıdır. Eğitim sistemi de yeterli kaynaklara sahip değildir ve finansman eksikliği yeni yatırımları sınırlamaktadır.

Yoksulluk ve sağlık hizmetlerine erişim gibi kentsel eşitsizliklere ilişkin veri ve analizler, kaynakları sosyal olarak dışlanmış çocuklar için bu önemli temel hizmet sunumlarının iyileştirilmesine yönlendirmekte yetersiz kalmaktadır.

Çocuk Dostu Şehirler kavramı ulusal düzeyde kabul edilmiştir ancak yerel şehir meclisleri, kentlerini nasıl çocuk dostu yapacaklarını hala tam olarak şekillendirememişlerdir.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 / 7