YAPIMI TAMAMLANAN BİLGE KAĞAN KARAYOLU HİZMETE AÇILDI


YAPIMI TAMAMLANAN BİLGE KAĞAN KARAYOLU HİZMETE AÇILDI

Moğolistan'daki Orhun Abideleri'ne ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2005 yılında temeli atılan ve 2008 Ekiminde tamamlanan Bilge Kağan Karayolu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı tarafından hizmete açıldı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya ve beraberindeki heyet, bir dizi resmi temasta bulunmak üzere Moğolistan’a gitti. Üç gün süren resmi ziyaret çerçevesinde Başkanlığımız tarafından yapımı üstlenilen ve Orhun Anıtları'nın bulunduğu Hoşo Saydam ile Karakurum'u birbirine bağlayan 46 kilometrelik Bilge Kağan Karayolu ile Orhun Müzesi'nin ortak açılışı gerçekleştirildi. Ayrıca başkent Ulan Batur’daki bir okula ‘Mustafa Kemal Atatürk’ adı verildi ve Atatürk büstü dikildi. Okulun önünden geçen yolun adı da ‘Ankara’ olarak değiştirildi.

Devlet Bakanı Prof. Dr. Said Yazıcıoğlu ise konuşmasında, 2005 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan Bilge Kağan Karayolu sayesinde Göktürk Anıtları'nın bulunduğu bölgeye gidişin rahatlayacağını ve müzenin de çok daha faal hale geleceğini söyledi. TİKA'nın Türk varlığının olduğu her yerde yoğun bir faaliyet içerisinde olduğunu belirten Bakan Yazıcıoğlu, “Amacımız Türk varlığının olduğu her yerde soydaşlarımızın yardımına koşmak, atalarımızdan miras kalan tarihi eserlerin bakımını yapıp dünya tarih mirasına katmaktır” dedi. 

Moğolistan Sağlık Bakanı Sambuu Lambaa da, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın ziyaretinin Türk-Moğol ilişkileri açısından önemli bir olay olduğunu ifade etti. “Atalarımız bir zamanlar bu topraklarda yan yana yaşamıştı. Bu topraklar derin bir kültürün izlerini taşıyor” diyen Lambaa, Orhun Anıtları'nın bunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Yazıcı, törende yaptığı konuşmada, Orhun Anıtları'nın dünya mirasına kazandırılması için çok önemli bir açılış gerçekleştirdiklerini söyledi. Tarihte Türk ve Türkçe kelimelerinin ilk defa bu anıtlarda ortaya çıktığını belirten Yazıcı, anıtların sadece Türkiye Türkleri için değil, dünyanın dört köşesine yayılan soydaşlarımız, kardeşlerimiz için büyük anlam taşıdığını ifade etti. Bilge Kağan Karayolu'nun ve Orhun Müzesi'nin Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından inşa edilmesinin büyük bir gurur vesilesi olduğunu kaydeden Yazıcı, konuşmasını Orhun Yazıtlarında yer alan, ''Türk Oğuz Beyleri, kavmi işitin yukarıda gök basmasa, aşağıda yer delinmese Türk milleti ülkeni, töreni kim bozar'' sözüyle tamamladı.