Eskişehir, resmi olarak 2013 Türk Cumhuriyetleri Kültür Başkenti seçildi PDF Yazdır e-Posta

Eskişehir, 2013 Türk Cumhuriyetleri Kültür Başkenti seçildi

27 Şubat 2012

Eskişehir, resmi olarak 2013 Türk Cumhuriyetleri Kültür Başkenti seçildiAralarında soydaşlık ve dil bağı bulunan Bağımsız Türk Cumhuriyetleri’nin kültür ve sanat zenginliklerini paylaşmak ve dünyaya etkin şekilde tanıtmak amacıyla kurulan Türksoy Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın Kazakistan’ın Başkenti Astana’da yaptığı toplantıda, Eskişehir’in '2013 Yılı Türk Cumhuriyetleri Kültür ve Sanat Başkenti' olacağı resmi olarak açıklandı.

Eskişehir, '2013 Yılı Türk Cumhuriyetleri Kültür ve Sanat Başkenti' olarak kabul edildi. Dünyadaki Türk cumhuriyetlerinin kültür bakanlarının katıldığı Kazakistan’ın Başkenti Astana’daki Türksoy Üyesi Kültür Bakanları Daimi Konsey Toplantısı’na, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yanı sıra Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir ile Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen katıldı. Bakan Günay, toplantıda yaptığı konuşmada, Türk soyundan gelen pek çok göçmen bulunduğu ve Yunus Emre ve Nasreddin Hoca gibi uluslararası değere sahip olan Eskişehir’in, son zamanlarda yıldızı parlayan bir bilim, kültür ve sanat şehri olduğunu söyledi. Kentin, tarih boyunca pek çok uygarlığa sahip olduğunu ifade eden Bakan Günay, "Genç üniversite nüfusunun da yoğun olduğu bu şehrimizi önümüzdeki yıl ‘Bağımsız Türk Cumhuriyetleri Kültür ve Sanat Başkenti’ olarak seçtik. Şimdi Astana’da yaptığımız etkinliklere önümüzdeki yıl Eskişehir ev sahipliği yapacaktır. Sizleri, Eskişehir’deki kültür ve sanat programlarımıza davet etmekten mutluyuz." diye konuştu.

 

Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de yaptıkları konuşmada, konuyu değerlendirerek düşündükleri program önerilerine yer verdi. Delegasyonların izlediği, Astana Kültür Merkezi’ndeki Asya Türk cumhuriyetlerinden sanatçıların gerçekleştirdiği konser ve gösterilerinin yanı sıra burada açılan Eskişehir’i tanıtım standı da büyük ilgi topladı. CHA