MEKAN
Gelişen Kentler Zirvesi - İzmir

Gelişen Kentler Zirvesi - İzmir

İzmir’de Yaşamak Güzeldir!

8.500 yıllık tarihiyle farklı dil, din ve kültürlerin önemli bir buluşma noktası olan İzmir, 12.012 km²’lik yüzölçümü ve yaklaşık 4 milyonluk bir nüfusu ile Türkiye’nin en büyük üçüncü kenti. Çanakkale’den Fethiye’ye kadar uzanan geniş bir hinterlandın merkezi olan İzmir, serbest bölgeleri, sanayi bölgeleri ve deniz ulaşımıyla Türkiye’nin önemli dış ticaret kentleri arasında bulunuyor. Nitelikli iş gücüne ve gelişmiş bir altyapıya sahip olan İzmir, İstanbul’un ardından Türkiye’nin en büyük ikinci ticaret merkezi ve dolayısıyla ulusal ekonominin de en önemli itici güce sahip kentleri arasında yer alıyor.

Türkiye’nin toplam sanayi üretiminin % 9.3‘ünü gerçekleştiren önemli bir sanayi merkezi olan İzmir, liderlik ettiği Ege Bölgesi GSYİH’sının ise % 48’ini yaratıyor. 2011 Haziran’ı itibari ile son 5 yıllık süreçte uluslararası firma sayısı % 88 artarak 1.589’a ulaşan İzmir’de, 4.000’in üzerinde de ihracatçı firma bulunuyor. Ülke toplam ithalatının % 4.2’si, toplam ihracatının ise % 5.8’ini gerçekleştiren İzmir, Türkiye’nin en önemli ikinci limanına sahip. Önemli bir turizm merkezi de olan İzmir, Türkiye’de gelir vergileri açısından da 4’ncü sırada yer alıyor. İzmir, eğitim ve kültür alanlarında da, ulusal ve uluslararası önemli bir merkez konumunda.

Devamını oku...
 
Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Türkiye’nin tek tıbbi bitkiler bahçesidir. 14 dönümlük alanda kurulmuş, 2005 yılında açılmıştır. Zeytinburnu Belediyesi ile Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneğinin yürüttükleri proje şu hedefleri gözetmektedir:

• Tıbbi bitkileri araştırmak, üretmek, tanıtmak 
• Bitki çeşitliliğinin korunup geliştirilmesine katkıda bulunmak
• Eğitim programları için çalışma alanı ve materyal sağlamak
• Tıbbi bitkilerin etkin ve güvenli kullanımlarını teşvik etmek 
• Tıbbi floradan faydalanma konusundaki çalışmalara zemin oluşturmak

Ekili ve etiketli tıbbi bitki sayısının 600’ü aştığı Bahçede, bitki atıkları doğal gübre olarak değerlendirilmekte, sentetik gübre ve ilaçlardan kaçınılmaktadır. Su israfının önüne geçmek için damlama ve yağmurlama yöntemleri kullanılmaktadır.

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

 
Limni Belediye Başkanı Malatya'da idi

“MALATYA’YI ÇOK BEĞENDİK”

Limni heyeti Malatya'daYunanistan’ın Limni Belediye Başkanı Chatzidiamantis Antonios beraberindeki heyetle beraber Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı ziyaret etti.

Limni Belediye Başkanı’nı Malatya’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirten Belediye Başkanı Ahmet Çakır, bu ziyareti bir dostluğun başlangıcı olarak gördüklerini söyledi.

17.yy. Türk Edebiyatının önde gelen Mutasavvıf şairlerinden olan Malatyalı Niyazi Mısri’nin kabrinin bulunduğu Yunanistan’ın Limni Belediye Başkanı Chatzidiamantis Antonios beraberinde heyet ile birlikte Malatya’ya geldi.

Malatya Belediyesi’nin davetlisi olarak ilimize gelen Limni Belediye Başkanı Chatzidiamantis Antonios ve beraberindeki Limni Encümen Kurulu Başkanı ve eski Belediye Başkanı Adamidis Konstantinos, Limni Encümen Kurulu Üyesi Doras Konstantinos ve Tercüman Dolduri Niko Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı makamında ziyaret ettiler.


Antonios: Niyazi Mısri, Herkesin Azizi…

Ziyaret sırasında, Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a davet ve gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Limni Belediye Başkanı Chatzidiamantis Antonios, Niyazi Mısri’nin herkesin Azizi olduğunu belirterek, bu konuda ellerinden geleni yapmak istediklerini söyledi.

Devamını oku...
 
Hamamönü’ne “Avrupalı Seçkin Destinasyon” ödülü

Ankara Hamamönü
Fotoğraf: Habitat Derneği arşivi

Hamamönü’ne “Avrupalı Seçkin Destinasyon” ödülü

Altındağ Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalar her geçen gün dünya tarafından daha çok tanınıyor, Altındağ Belediyesi daha büyük çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Altındağ Belediyesi tarafından gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının sonucu olan “Hamamönü Kentsel Tasarım ve Sağlıklaştırma Destinasyonu”, 2011 yılının "Avrupalı Seçkin Turist Destinasyonu" seçildi.

Hamamönü Kentsel Tasarım ve Sağlıklaştırma Projesi ile tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başaran Altındağ Belediyesi, Eylül ayında Brüksel’de gerçekleştirilecek ödül töreni öncesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da ödüllendirildi.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, "Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Yarışması 2011 Türkiye Ulusal Destinasyonu” ödülünü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın elinden aldı.

Devamını oku...
 
Safranbolu - Yörük Köyü'nde bir ev

Safranbolu - Yörük Köyü'nde bir ev

Safranbolu - Yörük Köyü

Fotoğraf: Fatma Gökmen

 
BURSA - ANADOLU ARASTASI İÇİN GERİ SAYIM
Salı, 30 Ağustos 2011 12:05

ANADOLU ARASTASI İÇİN GERİ SAYIM

Nilüfer Belediyesi öncülüğünde Bursa’daki hemşeri derneklerinin katılımıyla Balat’ta hayata geçirilecek olan Anadolu Arastası projesinde geri sayım başladı. Balat’ta gerçekleşen toplantıda hemşeri dernekleri temsilcilerine projenin geldiği nokta hakkında bilgiler verildi.

Bursa Anadolu Arastası

Yoğun bir katılımın gözlendiği toplantıda Nilüfer Kaymakamı Ekrem Çalık ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın da hazır bulundu. Toplantının açılış konuşmasına “Bugün çok heyecanlıyım” diyerek başlayan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Bugün 7-8 yıllık bir hayalin gerçeğe dönüştüğü gündür. Bu proje artık Nilüfer’in değil, Türkiye’nin projesidir. Nilüfer Belediyesi bu projenin tamamlanması için elinden geleni yapacaktır. Hedefimiz her ilin valilerini, il genel meclisi başkanlarını, belediye başkanlarını bilgilendirmek ve onlardan maddi manevi destek almaktır. Balkanlardan Kafkaslara bu barış ve kültür projesinde hep birlikte olmanın heyecanını yaşıyorum” dedi.
 

Bursa Anadolu Arastası
 

Yılların hayalini gerçekleştirmenin mutluluğu ve gururunu yaşadığını ifade eden Başkan Mustafa Bozbey, “Yılardır arkadaşlarımla bu projeyi paylaştım. Barcelona’da bu projenin küçük bir örneğini gördüm ve ben daha büyüğünü daha kapsamlısını hayal ettim. Hayaller gerçekleşirse güzelleşirler. Bu projenin turizme büyük katkısı olacaktır. Bursa’ya gelen herkes burayı görmek isteyecek. Projeye katkı sunan herkese şimdiden teşekkür ediyorum. Kooperatife üye olmayan derneklerimizi de katkı koymaya davet ediyorum. İnşallah bu proje tamamlandığında da hep birlikte burada olur ve açılış mutluluğunu da hep birlikte yaşarız” şeklinde konuştu.

Devamını oku...
 
Florya’daki İstanbul Akvaryumu açıldı.

Dünyanın tüm denizlerini içinde barındıran ve bu özelliğiyle alanında bir ilk olan İstanbul Akvaryum’un Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş birlikte açtı. Erdoğan, “İstanbul hareketliyse, çalışıyorsa, üretiyorsa, gelişiyorsa Türkiye'de de işler iyi gidiyor demektir” dedi.

İstanbul Florya AkvaryumDünyanın tüm denizlerini içinde barındıran ve bu özelliğiyle alanında bir ilk olan Florya'daki İstanbul Akvaryumu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Eşi Özleyiş Topbaş’ın katılımıyla düzenlenen bir törenle hizmete açıldı.

Binlerce vatandaşın katıldığı açılışta Devlet Bakanı ve Başmüzarekeci Egemen Bağış, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk ile İBB Bürokratları da yer aldı.

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 / 5