TARAKLI EVLERİ VE TURİZM


Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Sakarya Valiliği Kültür Turizm Konseyi'nin Taraklı ilçesine düzenlediği geziye katıldı. Kendisi de Sakaryalı olan Prof. Dr. İsen gezide Taraklı ilçesindeki tarihî evlerin restorasyonuyla ilçede Türk mimarisini yansıtan güzel örneklerin ortaya çıktığını söyledi.

Kısa süre içinde yapılan restorasyon çalışmalarıyla Taraklı'nın turizm değerlerinin ortaya çıkarıldığını belirten Prof. İsen, Karagöl Yaylası'ndaki doğa güzelliklerinin önce iç turizme, daha sonra da dış turizme kazandırılması gerektiğini kaydetti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hibe desteği ve TOKİ'nin sağladığı kredilerle ilçede tarihî evlerin restorasyonunun yapıldığını aktaran İsen, "Çalışmalar sonucunda, Taraklı'da Türk mimarisini yansıtan güzel örnekler ortaya çıktı. Restorasyonu yapılan tarihî evler, şimdi otel ve pansiyon olarak kullanılıyor. Buralardan turizm geliri elde edilmeye başlandı. Taraklı'da tarihî değeri bulunan diğer binaların da restorasyonunun yapılacağına inanıyorum. Bunun için elimizden gelen bütün desteği vereceğiz." dedi.

Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman da İsen'in ilçenin turizme kazandırılması için yapılan çalışmalara büyük katkısı olduğunu vurgulayarak, restorasyon çalışmalarının Türk Federasyon Vakfı atölyesinde istihdam edilen gençlerce yürütüldüğünü söyledi. Bundan sonraki süreçte ilçeyi daha çok tanıtma ihtiyacı duyacaklarını dile getiren Özkaraman, "Taraklı'nın tanıtılmasında, güzelliklerinin duyurulmasında rehberlere ve seyahat yazarlarına, ilçemizin kalkınmasında ise turizm yatırımcılarına ihtiyacımız var. Herkesten destek bekliyoruz.'' dedi.

http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=753772&title=tarakli-evleri-turizmin-hizmetinde