Ilısu Barajı Arkeolojik Kazı Koordinasyon Merkezleri


Ilısu Barajı Arkeolojik Kazı Koordinasyon Merkezlerinden Biri Siirt'te Kurulacak

Batman ve Siirt illerinde yapılacak olan kazıların koordinasyon merkezi Siirt'te kurulacak. Koordinatörlüğe atanan Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Haluk Sağlamtimur, ''Kazılarda 200-250 kişi çalışacak. 15-20 arkeolog, mimar, topograf, restoratör istihdam edilecek" dedi.

Batman ve Siirt illerinde yapılacak olan kazıların koordinasyon merkezi Siirt'te kurulacak. Koordinatörlüğe anan Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Haluk Sağlamtimur, ''Kazılarda 200-250 kişi çalışacak. 15-20 arkeolog, mimar, topograf, restoratör istihdam edilecek" dedi.


Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından, Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan kazıların koordinesi için kurulacak merkezler Siirt, Batman, Mardin ve Diyarbakır olarak belirlendi. Bunlar arasında Siirt ve Batman'daki kazı ve araştırmalar Siirt'te oluşturulacak olan koordinasyon merkezinden idare edilecek.

Siirt ve Batman'da Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan kazı alanlarının koordine edilmesi görevi verilen Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Haluk Sağlamtimur, kurulması planlanan merkez hakkında açıklamalarda bulundu. Kazıların hızlı bir şekilde yürütülmesi ve karşılaşılan sorunların çözümlenmesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır, Mardin, Batman ve Siirt'te koordinasyon merkezlerin kurulmasının planlandığını belirten Sağlamtimur, bunlardan Siirt ve Batman illerinin koordinatörlüğüne atandığını söyledi.
Koordinasyon merkezinin Siirt'te kurulacağını belirten Sağlamtimur, "Bu yeni yapılanmanın sonucu olarak Siirt ve Batman'da iklimin el vermesi durumunda arkeolojik kazıların 6-7 ay hatta 1 yıl boyunca yapılması planlanıyor. Siirt ve çevresinde yapılacak olan kazılarda 200-250 kişi çalışacak. Siirt'e yapılması düşünülen kazılar sırasında koordinasyon merkezinde yüksek lisans ve doktora düzeyinde 15-20 arkeolog, mimar, topograf, restoratör istihdam edilecektir" şeklinde konuştu.