AB'deki Türk işadamı sayısı 120 bini aştı

Rifat Hisarcıklıoğlu, yurt dışındaki Türk girişimcilerin gücü ve potansiyeli hakkında bilgi verdi
03 Mart 2009 Salı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Avrupa Birliği çapında faal Türk iş adamlarının sayısını 120 bini aşmaktadır" dedi.

Dış Ticaret Müsteşarlığı’yla (DTM), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından ortaklaşa düzenlenen ve 10-11 Nisan 2009 tarihleri arasında İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirilecek "Dünya Türk Girişimciler Kurultayı" TOBB’da tanıtıldı. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile DEİK Başkanı Rona Yırcalı’nın da katıldığı toplantıda konuşan Hisarcıklıoğlu, "Dünya Türk Girişimciler Kurultay"ına 80 ülkeden 2 bini aşkın Türk girişimcinin katılacağını söyledi. Hisarcıklıoğlu, kurultay sloganının "Küresel Güç Türkiye!" olduğunu bildirdi.

Hisarcıklıoğlu, yurt dışındaki Türk girişimcilerin gücü ve potansiyeli hakkında bilgilerde verdiği konuşmasında, AB içerisindeki Türkiye kökenli Türk nüfusunun, 2020 yılında 6.5 milyon sınırına dayanmasının beklendiğini bildirdi. Balkan ülkelerinde yaşayan Türk kökenli azınlıklar ile birlikte düşünüldüğünde AB içindeki Türk kökenlilerin sayısının 8 milyon sınırını aşacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu çerçevede 2020 yılında, Almanya’daki Türk kökenli girişimcilerin sayısının ikiye katlanarak 130 bin olacağını anlattı.