Muhammed Rıza Şeceryan


Artist Name:
Mohammad Reza Shajarian
Genre: Persian Classical
Country: Iran

Artist Bio: 

Vocalist Mohammad Reza Shajarian is one of the most important and indomitable forces in Iranian (Persian) classical music. A performer for more than 40 years, he has won fans around the globe with his flawless technique, powerful tone and superb sense of emotional nuance.

Born in 1940 in the northern Iranian city of Mashhad, Shajarian began singing the local folk music of his home province of Khorasan at the age of 5 under his father's tutelage. By 12, however, he was learning the rigorously structured Persian classical repertoire, known as the radif, and the country's centuries-old tasnifs (songs).

His study included work with the masters Ahmad Ebadi, Esmaeel Mehrtash and Abdollah Davami, and his professional career began in 1959 at Radio Khorasan. Shajarian went on to work at the National Iranian Radio and Television Organization and to teach at Tehran University. In 1999, he was awarded the Picasso Medal by Unesco.

Currently, Shajarian spends much of his time touring the world with two other legendary Iranian artists, kemencheh virtuoso Kayhan Kalhor and tar master Hossein Alizadeh. The three, plus Shajarian's son and protégé Homayoun Shajarian, perform together as the Masters of Persian Music, and the group has earned two Grammy nominations for their albums Without You and Faryad (both on World Village). While he has recorded extensively in Iran, many of his albums are not easily accessible, but in the U.S. World Village put out Bidad (Injustice) and Traditional Crossroads issued Night Silence Desert, a disc of music from Khorasan featuring Shajarian and Kalhor. —Anastasia Tsioulcas

http://worldmusic.nationalgeographic.com/

-----------------------------

23 Eylül 1940'da İran'ın Meşhed kentinde doğan Muhammed Rıza Şeceryan, geleneksel İran müziğinin günümüzdeki en önemli yorumcularından biri olarak kabul ediliyor. Kendi ülkesinde gerçek anlamda bir efsane olup çıkmış. Ülkesi dışında da çok prestijli bir yere sahip; zira UNESCO, çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri için verdiği ödüller içinde en üst derece olan MOZART ÖDÜLÜ'nü 2006 yılında Muhammed Rıza Şeceryan'a vermiş.

2003 yılında çıkan ve 2004 Grammy Ödülü için aday gösterilen Faryâd albümü 2 CD'den oluşuyor. Kayıt bir stüdyoda değil, iki bölümlü bir canlı konser sırasında gerçekleştirilmiş. Konserin ilk sekiz parçadan olusan birinci bölümü daha içe dönük ve yumuşak şarkılardan oluşuyor. 9. parçadan başlayan ikinci bölümde ise daha esrik ve coşkulu şarkılar içeriyor.

Muhammed Rıza Şeceryan, müzik çalışmalarını "İran Müziğinin Üstadları" adlı kendi grubu eşliğinde sürdürüyor ve geleneksel İran müziğinin en zor dalı kabul edilen şarkı söyleme işini yapıyor. Oğlu ve öğrencisi Hümayun Şeceryan, dört kişilik grubun henüz "Üsdad" ünvanı taşımayan tek üyesi. Bizdeki darbukaya benzeyen ama biraz daha irice olan, geleneksel İran müziğinin temel vurmalı sazı tonbak çalıyor. Ayrıca, yer yer babasına vokal eşlik de sağlıyor. Kayhan Kalhor, bir kemençe üstadı. Hüseyin Alizade ise bir tar virtuozu.

Müziğiniz eksilmesin,
A.Okar

Feryad albümünü dinemek için:

http://muzik.gslportal.org/voxmundana/faryad.htm