Şehrâm Nâzırî

 

 


İran’ın klasik ve sufi müziği’nin en meşhur yorumcularından olan Şehrâm Nâzırî 1950 yılında İran’ın Kirmanşâh eyaletinde müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk müzik eğitimini ailesinde alan Nâzırî, henüz 8 yaşında “Sufi Ensembles” adlı gruba girmeyi başardı. 11 yaşında İran televizyonunda sahne alan Nâzırî, bunun hemen ardından geleneksel “redif” repertuarına dair eğitim aldı. Feridüddin Atar, Mevlânâ Celâleddîn ve Hafız i Şîrâzî gibi doğulu filozofların eserlerine merak salan Nâzırî, aynı zamanda İran’da bir gelenek olan “tasnif” türünde de eğitim almaya yöneldi. Bu yönelişinden sonra Şehrâm Nâzırî üstad Abdullah Devamî'den ders almaya başladı. Abdülali Vezîrî, Celâl Zülfünûn ve son olarak Muhammed Rıza Şeceryan kendisine hocalık yapmış, müziği üzerinde derin izler bırakmıştır.

Sufi geleneği çok iyi bilen ve müziğe en iyi aktaran isim olan Muhammed Rıza Şeceryan’ın da etkisiyle iyice sufizme yönelen Şehrâm Nâzırî, bundan sonra kendi bestelerini, tasniflerini yapmaya başlamıştır. Bunların başında da Mevlana Celaleddin’in rubaileri ve divanında bulunan şiirler yer almıştır. Bugün Şehrâm Nâzırî, Farsça’da üç telli anlamına gelen setar adlı çalgının saygın virtüözlerinden, İran klasik müziğinin sayılı ustalarındandır. Amerika’dan Rusya’ya kadar yüzlerce konser ve BBC’ye röportaj vermiştir. (http://www.cafrande.org/?p=842)

“Mevlana, musıkimizi dünyaya tanıttı” 

Şehrâm Nâzırî, Mevlana Celaleddin’in dünyaca tanınıyor olmasının, İran musıkisinin de bir nevi geniş çapta tanınmasına yardımcı olduğunu söyledi.

İran Musıki üstadlarından Şehrâm Nâzırî, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin dünyaca sahip olduğu şöhreti sayesinde, onun şiirlerini yorumlamasından dolayı İran musıkisinin de ön plana çıktığının altını çizerek, “Mevlana şiirleri üzerine yapılan bestelerin, kendine has dinleyicileri var. Bu arada benim okuduğum parçaların çoğunda da, Mevlana’nın şiirleri olduğu için her zaman, İranlı olmayanlar tarafından epey ilgi görmüşümdür” dedi. Nâzırî ayrıca, “Nitekim, Brezilya’da verdiğim bir konserimde, gelenler arasında tek bir İranlı yoktu, ama salon dopdoluydu” diye ekledi.

Yurt dışında sık sık konserler veren Şehrâm Nâzırî daha sonra, “ Mevlanalı konserlerim sayesinde yurt dışında kendime bir yer açabildim. Bana Şövalye nişanı verilmesinin bir sebebi de, benim bu özelliğim. Yani, onların deyimiyle ben, Doğu ile Batı arasında irtibat kurabildim. Benim bu konserlerim sayesinde batılılar, İran musıkisine ilgi duymaya başladılar” ifadesini kullandı.

Albümleri dinlemek için: http://www.patocks.com/person/15.htm

آتشي در نيستان Coverیادگار دوست Cover
گل صد برگ Coverچشم براه Cover
حيراني Coverکیش مهر Cover
مطرب مهتاب رو Coverلولیان Cover
آواز اساطیر (شاهنامه کردی) Coverصداي سخن عشق Cover
کنسرت اساتید موسیقی ایران Coverنجوا Cover
شور رومی Coverشورانگيز Cover
کنسرت 77 Coverکنسرت کامکارها Cover
در گلستانه Coverبی قرار Cover
سفر به دیگر سو Coverحیرانی Cover
لیلی و مجنون Coverبشنو از نی  Cover
غم زیبا Coverحافظ رند شیراز Cover
موسی و شبان Coverسوته دلان (ساقی نامه 1) Cover
سخن تازه Coverبنمای رخ Cover
کتاب ریاضت Coverساز نو آواز نو Cover
لاله بهار Coverبهاران آبیدر Cover
نسیم صبحگاهی (ساقی نامه 2) Coverکنسرتی دیگر Cover