'Bilge mimar' Turgut Cansever vefat etti

Dünyada üç Ağa Han Mimarlık Ödülü almış tek mimar olan Turgut Cansever, vefat etti. (22 Şubat 2009)

Cansever, bu yıl, Türk kültür ve sanat yaşamına önemli katkılarda bulunan, ülkemiz kültür ve sanatının yücelmesine çalışan kişi ve kurumlara verilen "Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü"ne de değer görülmüştü.

Rahatsızlığı sebebiyle Köşk'teki törene katılamayan Cansever'in ödülünü kızı almıştı. 1920 yılında Antalya'da doğan usta mimar, Galatasaray Lisesi ve İDGSA Mimarlık Bölümü'nde okudu. 1951'de mimarlık bürosunu kurdu.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden "Osmanlı ve Selçuklu Mimarisinde Sütun Başlıkları" adlı teziyle sanat tarihi doktoru, "Modern Mimarinin Sorunları" adlı tezi ile doçent unvanını aldı; 1959-60'ta kuruluşunda bulunduğu Marmara Bölgesi Planlama Teşkilatı Başkanlığı ve 1961'de İstanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1974-75'te Dünya Bankası İstanbul Metropol Planlama Projesi'ne başkanlık yaptı; 1974-76 arasında Avrupa Konseyi Türk Delegasyonu Üyeliği yaptı.

1975-80 arasında İstanbul Belediyesi'nde, 1979'de Ankara Belediyesi metropol planlama, yeni yerleşmeler, kent merkezleri ve koruma danışmanlığı yaptı.

1983'te Charles Moore, Roland Simounet, James Stirling, P.W. Sudin, Rifat Chadirji, Habib Fida-Ali, Mübeccel Kiray, Ismaİl Serageldin'le birlikte Ağa Han Büyük Jüri üyeliği yaptı. Cansever'in mimarlık ve kent sorunları üzerine makaleleri ve kitapları da bulunuyor.

ÖZ GEÇMİŞİ

Turgut Cansever, 1920 yılında Antalya'da doğdu. İstanbul Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü'nde okuyan Cansever, 1951'de mimarlık bürosu kurdu.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden sanat tarihi doktoru ve doçent unvanını alan Cansever, 1959-60 yılında, kuruluşunda bulunduğu Marmara Bölgesi Planlama Teşkilatı Başkanlığı ve 1961'de İstanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Cansever, 1974-75'te Dünya Bankası İstanbul Metropol Planlama Projesi'ne başkanlık yaptı.

1974-1976 arasında Avrupa Konseyi Türk Delegasyonu üyeliği yapan Cansever, 1975-1980 arasında İstanbul Belediyesinde, 1979'da Ankara Belediyesi metropol planlama, yeni yerleşmeler, kent merkezleri ve koruma danışmanlığı görevlerinde bulundu.

Turgut Cansever'in yayımlanmış kitapları arasında ''Şehir ve Mimari'', ''Ev ve Şehir'', ''Kubbeyi Yere Koymamak'', ''Şehir ve Mimari Üzerine Düşünceler'' ve ''İstanbul'u Anlamak'' bulunuyor.

ÖDÜLLERİ

2008 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri kapsamında mimari dalında büyük ödüle, 2007 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü'ne ve 2005'te Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce mimarlık dalında Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülen Cansever, 1999 Marmara depreminin ardından ''İstanbul Deprem Çalışma Grubu''nu oluşturmuş ve ''Depreme Karşı Yeni Şehir Üretimi Projesi''ni hayata geçirmişti.

Cansever, Aga Han Mimarlık Ödülü'nü de 3 kez almıştı.

Bir mimar hakkında arşiv değerinde belgelere dayanılarak hazırlanan ilk sergi olan ''Turgut Cansever: Mimar ve Düşünce Adamı'' başlıklı sergi, 2007 yılında İstanbul'da açılmıştı.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=818193&title=bbilge-mimar-turgut-cansever-vefat-ettib

CUMHURBAŞKANI GÜL MESAJ YAYINLADI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cansever’in vefatı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Turgut Cansever’in vefatını derin bir üzüntüyle öğrendiğini ifade eden Gül’ün mesajı şöyle:

“Turgut Cansever sadece mimar kimliğiyle değil, düşünceleriyle de kültür ve sanat hayatımızda iz bırakmıştır. Dehasıyla mimarimizi yüksek noktalara taşıyan, kültür mirasımızın zenginleşmesine katkıda bulunan, sosyal sorumluluk anlayışıyla önemli projelere imza atan Turgut Cansever, arkasında özgün ve güzel eserler bırakmıştır. Dünyanın en prestijli mimarlık ödüllerinden olan Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü üç kez almasının yanında sayısız başarıya imza atan Turgut Cansever, her zaman saygıyla ve takdirle hatırlanacaktır. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve milletimize baş sağlığı diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Gül, Cansever’in eşi Nilüfer Cansever’e de taziye telgrafı gönderdi.

http://www.ntvmsnbc.com/news/476353.asp#storyContinues