Turgut Cansever’e Büyük Onur

Türk kültür ve sanatına önemli katkıda bulunan isimlere verilen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünün bu yılki sahiplerinden biri de ‘Bilge Mimar’ diye tanınan Turgut Cansever Oldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül; Doğan Hızlan, Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. Mustafa İsen, M. Emin Kuz, H.Gürcan Türkoğlu, H.Ahmet Sever, Zeynep Damla Gürel’den oluşan değerlendirme kurulunun önerisi üzerine, söz konusu ödüllerin Turgut Cansever, Yaşar Kemal ve Alâeddin Yavaşca’ya verilmesini uygun gördü. Ödüller, Türk kültür ve sanat yaşamına önemli katkılarda bulunan, kültür ve sanatının yücelmesine çalışan Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişiler ile kurumlara, devlet adına onurlandırmak ve özendirmek amacıyla veriliyor. Geçtiğimiz yıl verilmeyen ödüller, Abdullah Gül’ün talimatıyla bundan sonra her yıl kültür ve sanatın farklı dallarında verilecek.

Mimarlık dalında ödüle layık görülen Turgut Cansever, dünyada Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne üç kez layık görülen tek isim. Cansever, 2005 yılında da Kültür Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünü almıştı.