ERDEN ERUÇ (Nam-ı diğer Binbaşı)

Erden Eruç'u tanıyalım

Seattle'da oturan Erden Eruç, Altı Zirve Projesi'ne, böylesi bir yolculuğun yıllarca hayalini kurup, "acaba kas gücüyle dünyanın etrafı dolanılabilir mi?" diye merak ettikten sonra, 41 yaşındayken başladı. İnsanlık tarihinde bir ilk teşkil edecek bu "en uzun yolculuk," senelerce süren bir hazırlığın sonucu. Makine mühendisliği ve işletme dallarında yüksek lisans sahibi, teknik danışman olarak çalışmış olan Erden, para, koşuşturma ve artık tatmin vermeyen bir kariyeri geride bırakıp hayalini gerçekleştirmek amacıyla yola koyuldu.

Erden şimdi Around-n-over vakfının başkanı olarak yeni sorumluluklar yüklenmiş durumda. Around-n-Over vakfı vasıtasıyla çocuklara ulaşma gayretlerinden ötürü Erden, Hooked (on the Outdoors) dergisi tarafından Amerika çapında her sene düzenlenen, "Yılın Doğa Sporcusu" ödülüne aday gösterilenler arasında 2003 Yılında ilk onda yer almıştır. Bu ödül, doğayı yaşam tarzı olarak seçmiş, aynı zamanda da topluma katkıda bulunmaya çalışan kişilere verilmektedir. Tecrübeli bir sporcu ve dağcı olan Erden, bu becerilerini topluma kazandırma azmindedir.

Erden ilk tırmanışını, babasıyla birlikte kendisi 11 yaşındayken, Erciyes'in 3.896 metrelik doğu zirvesine çıkarak gerçekleştirmiştir. O zamandan beri yüksek dağ, teknik duvar, kar ve buz tırmanışları yaptığı gibi, daha pek çok doğa sporunda beceri kazanmıştır. Birden fazla maraton koşusunu tamamlamış olan Erden'in şahsi maraton rekoru 2 saat 49 dakikadır. Üniversite yıllarında serbest stilde müsabık olarak güreşmiş, üniversiteler arası güreş müsabakalarında Türkiye ikinciliği kazanmıştır. 2000 yılı sonuna kadar judo ile uğraşan Erden'in 2. derece kahverengi (Nikkyu) kuşağı vardır.

29 Mayıs 2003 tarihinde, Altı Zirve Projesi'nin ilk aşaması olarak Erden, Kuzey Amerika kıtasının en yüksek noktası olan Alaska'daki Denali (Mc. Kinley) zirvesine ulaşmıştır. Bu sadece insan gücü ile tamamlanacak altı zirvenin ilkiydi. 1 Şubat 2003 tarihinde dağda gerekecek tüm şahsi malzemesini (yaklaşık 80 kg) bisikletinin römorkunda çekerek Seattle'dan yola çıkmış, 4.300 km civarında yol aldıktan sonra, 1 Mayıs'ta arkadaşlarıyla buluşup, yaklaşık 108 km mesafeyi hedikle aşarak Kahiltna buzulu boyunca ilerleyip, herkesin uçakla geldiği ana kampa ulaşmış ve ancak bunca çabadan sonra zirve tırmanışını tamamlamıştır. 24 Ağustosta Seattle'a döndüğünde bisikletle toplam 5.546 mil (8.925 km) mesafe yol katetmiştir.

Erden, 2006 başında Kanarya Adaları'ndan Guadeloupe'ye tek başına ulaşarak, kürekle okyanus geçen ilk Türk ünvanını kazandı. Böylece Altı Zirve projesinde planlanan bütün safhalar için gereken tecrübe derlenmiş oldu.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, 1.300 aday içinden seçtikleri 19 kişi arasında, Erden'in 2006'daki tek başına Atlas Okyanusu geçişinin ardından, onun sporu toplum faydasına kullanmak azminden ötürü bir Fair Play ödülüne layık gördü.

10 Temmuz 2007 ve 17 Mayıs 2008 tarihleri arasında 312 gününü Pasifik okyanusunda kürek başında geçiren Erden, Papua Yeni Gine sularına kadar ulaştı. Kas Gücüyle Devrialem yolculuğunun bu ilk safhasında önemli bir merhale olan bu ikinci safhanın hedefi Avustralya'daki Kosciuszko zirvesine ulaşmaktı. Denizde geçirdiği 312 günde kuş uçuşu 5.514 denizmili yol katetmişti. Uydu telefonuyla Türkiye'deki Yatılı Il Bölge Okullarında okuyan öğrencilerle telekonferanslar düzenleyip onların yararına İLKYAR Vakfı'na 50.000 dolara yakın bir miktar nakit fayda sağladı. Geçiş sırasında karadan 3.000 denizmili açıkta bir Gülen Martı (Larus atricilla) ile karşılaşmasını belgeleyerek bu martının rekorunun kitaplara girmesini sağladı. Bu geçiş süresi, denizde en uzun süre kalan kürekçiye dair yeni Guinness Dünya Rekoru olarak tescil edildi.

Erden 1999'dan beri Seattle'a yerleşmiş olup, başarılı Denali tırmanışını takiben Alaska'daki Homer kasabasında evlendiği eşi Nancy Board ile yaşamaktadır. Bisiklete binmediği günlerde düzenli olarak Seattle civarındaki göllerde kürek çeken Erden, eşi ile beraber dağcılık ve kaya tırmanışlarını sürdürmektedir.

Erden'in bu projeye getirdiği tecrübeleri ve daha önceki çalışma hayatıyla ilgili bilgileri özgeçmişinde İngilizce olarak bulabilirsiniz.