Hasan Ziya Özbekhan (Prof.)


Hasan ÖzbekhanDiplomat, bilim adamı ve akademisyenlerce oluşturulan düşünce kuruluşu Roma Kulübü'nün (Club of Rome) kurucularından ekonomist Prof.Dr. Hasan Ziya Özbekhan vefat etti. ABD'de 12 Şubat'ta (2007) hayata gözlerini yuman Özbekhan 86 yaşındaydı.

Ekonomist ve işletme uzmanı Özbekhan, dünyada yiyecek kıtlığı ve aşırı nüfus gibi küresel sorunları incelemek için bir araya gelen düşünürlerin 1970'lerde oluşturduğu Roma Kulübü'nün kurucuları arasında yer aldı. Özbekhan'ın enerji, nüfus artışı, kaynakların tükenmesi ve çevre kirliliğini konu ettiği 'İnsanlığın Zor Durumu' başlıklı bildirisi Roma Kulübü'nü şekillendirdi. Kulübün araştırma başkanlığı ve yürütme kurulu üyeliği görevlerini üstlenen Özbekhan daha sonra kuruluştan istifa etti.

Fransa'ya danışmanlık yaptı

Bestekâr ve büyükelçi Suphi Ziya Özbekhan'ın oğlu olan Hasan Özbekhan, lisans eğitimini London School of Economics'te tamamladı. 1950'li yıllarda ABD vatandaşlığına geçti. Özbekhan, 1963 - 1969 yıllarında ABD'de bir askeri araştırma ve yazılım geliştirme şirketinde planlama şefi olarak çalıştı. 1970'te Pennsylvania Üniversitesi'nde işletme profesörü olan Özbekhan, 1975'te Fransız hükümetine danışmanlık yaptı.