BİR PORTRE: HAKİKAT FELLER


Hakikat Feller1949 Paris doğumlu olan sanatçının asıl adı Catherine Feller'dir. Avusturyalı bir baba ile Fransız bir anneden dünyaya gelen Feller İslam hakkında ilk izlenimlerini 18 yaşında tanıştığı Afganistanlı Nakşî Şeyhi Ömer Ali Şah'tan edinmiş. Sanatçı, 1976 yılında Müslümanlığı seçerek adını "Hakikat" olarak değiştirmiştir.

Resim ve kaligrafi ile meşgul olan Feller aynı zamanda çeşitli restorasyon çalışmalarına da imza atmıştır. Ülkemizde de restorasyon çalışmalarında bulunan Hakikat Feller, Mevlana Türbesi'nin iç süslemelerini de yapan sanatçıdır. 1983 yılında Konya'daki restorasyon çalışmaları esnasında Mustafa Baytar ile karşılaşmış ve hat sanatıyla ilgilenmeye başlamıştır.

Paris'te tanıdığı Türk neyzen Kudsi Ergüner ve diğer Türk dostlarından gördüğü sıcak ilgiden etkilenerek Türkiye'ye yerleşmeye karar verir. Feller 2007 yılından beri Türkiye'de yaşıyor.  

Hakikat Feller bugün bir hüsnühat esaslı tablolar yapan bir ressamdır. O eserlerinde klasik hattın Arap ve Osmanlı örneklerinden hareket ederek kendine has, değişik, yeni ve esrarlı formlar oluşturmaktadır. Kendine has bir tarz geliştirmiştir. Eserlerinde sufi geleneğin renklerini ve sembollerini yansıtmaktadır.