Patika Projesi : Permakültür ve Ekolojik Hayat Uygulaması


Patika Projesi


"
Patika  projesi birlikte üretirken birbirimizi güçlendirerek varolma deneyimidir."


“Patika Projesi”
Fethiye’nin Faralya köyünde 5 dönümlük arazide yeşertilen bir proje. Kentleşmeyle gelen koşuşturmaların dışında da bir yaşam olduğunu kendimizi gerçekleştirmek için pek çok seçeneğimiz olabileceğini unuttuğumuz değerleri yeniden hatırlayarak çalışarak üreterek dokunarak koklayarak hissederek yaşayabileceğimizi hatırlayacağımız bir ortam Patika.

Patika’da her yıl çocuklar için yaz kampları yoga kampları modern dans kampları seramik çalışmaları yapılmakta. Alternatif bir tatil yapmak için doğal yaşam anlayışını doğada tatil anlayışı ile birleştirebileceğiniz Patika’da keyifle tatilinizi geçirebilirsiniz. Patika’da isterseniz taş evde tahta evlerde ya da isterseniz çadırlarda konaklayabiliyorsunuz.

Patika - Fethiye

Patika Tarihçesi

Patika projesi Erol B. Scott’ın yaklaşık olarak 20 yıldır tasarladığı bir proje. Projenin ilk tohumlarını da 1996 yılında ilk taş evini yaparak atmaya başladı. Permaculture ile ilgili kurslar almaya başlamasıyla beraber ekolojik tasarım ilkeleri doğrultusunda ilk deneyimleri oluşturdu. 1998 yılında ilk çocuk kampı düzenlendi.

Daha sonra yeniden şehir yaşamına geri dönmek zorunluluğu nedeniyle projeye bir süre ara verildi. 2002 yılı sonundan beri yeniden Patika’yı yeşertmeye başlamaya karar vererek 2004 den itibaren çeşitli yapılar yaparak ve bahçe oluşturarak insanların patika projesinde varolmalarını sağlayacak altyapıyı kurmak için yeniden çalışmaya başlandı. Patika 2005 yazından itibaren yaz aylarında çocuklar ve gençlere yönelik eğitim kampları ve modern dans eğitim kampıyla zenginleşerek ve yeşererek kendi “Patika” sında yoluna devam etmektedir.

Herkesin yaşamda bir yolculuğu olduğunu düşünerek diyoruz ki herkesin bir yolu, kendini gerçekleştirdiği bir “Patika”sı vardır.  Bu patikalar zaman zaman başka insanların patikalarıyla birleşirler ve beraber yolculuk edilir. 

 

Patika'nın Web sitesinde proje hakkında şu bilgiler yer almaktadır:

“Patika Projesi” Fethiye’nin Faralya köyünde 5 dönümlük bir arazide yeşertilen bir proje.  Kentleşmeyle gelen koşuşturmaların dışında da bir yaşam olduğunu, kendimizi gerçekleştirmek için pek çok seçeneğimiz olabileceğini, unuttuğumuz değerleri yeniden hatırlayarak, çalışarak, üreterek, dokunarak, koklayarak, hissederek yaşayabileceğimizi hatırlayacağımız bir ortam Patika.  

Patika’da ekolojik yaşama biraz daha yakın olmak için çaba harcayan bizlere konuk olanların Patika'da bizim programladığımız günlük akış içersinde, aslında doğanın bir parçası olduğunu hissettirmek ve aynı zamanda kişisel gelişimlerimize katkıda bulunacak etkinlikleri beraber  tasarlayarak, yaşamın aslında sürekli üretmek olduğunu da anımsayarak  “Patika”nın üretim süreçlerine katkıda bulunmalarını sağlamak istiyoruz.

Çocuklar, gençler ve yetişkinler için kendilerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam ve aktiviteleri tasarlayarak ve bunları hayata geçirmeyi amaçlıyoruz.

“Patika Projesi” projeleri varetmeye, uyandırmaya, beslemeye çalışan bir projedir. Seramik atölyesinden ahşap oyma atölyesine,  yoga kamplarından dans kamplarına kadar geniş bir yelpazede ama her konunun hakkını vererek, bütünsel bir yaklaşımla projeleri şekillendirebileceğimiz, yaşatabileceğimiz bir destek noktasıdır Patika.

Hayallerinden yola çıkarak, paylaşarak ve üreterek varolmak isteyen, bütünsel düşünebilen, çalışkan ve üretken olan herkes için bir kesişim noktası bir karşılaşma noktasıdır.


Yaptıklarımız

Çocuk ve Gençlik Yaz Kampları

Patika Projesi’nde 9 - 11 yaş arasındaki çocuklarımız ve 11- 14 yaşları arasındaki gençlerimize yönelik yaz kampları tasarlanmaktadır. Yaz kamplarını tasarlarken en önem verdiğimiz konu, yaşamın bütünselliğini kamp süresine sığdırmak ve doğanın bir parçası olduğumuzu çocuklarımıza ve gençlerimize yeniden anımsatmaya çalışmaktır.

10 gün süren yaz kampları hem akıl yürütme, hem paylaşım, hem özgüven, hem grup olarak üretmek, hem oyun,  hem dostluk demektir.

Türkiye’nin aydınlanmasında önemli rolü olan devlet adamlarımızdan biri ve Köy Enstitüleri’nin kurucusu Hasan-Ali Yücel’in anısına kamplarımıza onun adını koyduk.

Dans Atölyesi

Yıllardır hayalini kurduğumuz dans kampının ilki denizin, kayaların, ormanın oluşturduğu büyülü bir ortamda, Çıplak Ayaklar Dans Kumpanyası işbirliği ile 15 -22 Temmuz 2006 tarihinde gerçekleşti Çıplak Ayaklar Dans Kumpanyası ve Patika Projesinin yolları kesişince hem modern dansa yeni merak saranlara hem de profesyonel olarak dansla ilgilenerek kendilerini geliştirmek isteyenlere yönelik olarak atölye çalışmaları düzenlenmeye başlandı Patika’da. Profesyonel dansçılar tarafından hazırlanan program 7 ya da 10 gün sürüyor…

Çıplak Ayaklar Dans Kumpanyası der ki :

"Yaşam alanımız olan şehirde, hareket yoluyla kendini anlama ve ifade etme yolunu benimsemiş bedenlerimizin, kesin çizgilerle, alışkanlıklarla ya da zorunluluklarla sınırlandırılmış olmasından dolayı, bizi Çıplak Ayaklar olarak, doğanın hissedilir olduğu topraklara, denize ve rüzgara doğru yöneltti.
.."

Çeşitli Yapıların Oluşturulması

"Patika Projesini gerçekleştirmek üzere araziye ilk geldiğimizde önceliğimiz temel ihtiyaçlarımıza yönelik yapıları yapmak oldu. Tuvalet-duş ve yemek pişirebileceğimiz bir açık mutfak oluşturmakla başladı yolculuğumuz. Zamanla ek ahşap kulübeler ve taş ev de eklenerek Patika gelişmeye devam etti."

Patika Projesi’nin gerçekleştirilebilmesi için gerekli mekanları oluşturmak için Erol’un aldığı Permaculture eğitiminden yola çıkılarak toprağın her karışının planı oluşturuldu. Buna göre güneş ve sudan en iyi şekilde yararlanmaktan tutun da atıklara, taş ve tahta kullanımından bitkilerin araziye dağılımına kadar pek çok bileşeni içeren bir tasarım oluşturuldu.

Gerisi aylarca sıcak yağmur demeden Patika sakinleri, komşuların ve Patika’dan yolu geçenlerin emeğiyle oluştu.  Pek çok şeyi kendimiz yaptığımız için taş işçiliğinden çatı oluşturmaya, su tesisatından seramik döşemeye kadar pek çok alanda beceriler oluşturduk.  Bu yüzden belki yavaş ilerledi ama her aşaması içimize sinerek oluştu.

Bahçe Düzenlemeleri

Arazi dört kademe ve  22 bölümden oluşuyor. Tüm bu bölümler bitkiler, taş duvarlar, güneş ve su gibi bileşenler de göz önüne alınarak oluşturuldu.

Bahçedeki ürünleri yetiştirmek için bütün bir yıl boyunca, tohumların saklanmasından gübrelemeye, budamadan hastalıklarla mücadeleye kadar pek çok konuda çalışılması gerekiyor.

Ekolojik tarım sertifikası olan Patika arazisinde meyva ağaçları  ve mevsimine göre sebzeler de bulunmaktadır.

2004’te başlayan düzenlemelerle Patika bahçesi 3 yıl içerisinde 250 adet değişik ağaca ev sahipliği yapar hale geldi.  Her yıl buna yeni bitkiler eklenmeye devam ediyor.

Konaklama ve Ulaşım

Patika'da misafirimiz olmak isterseniz sizleri taş evimizde, tahta evlerimizde ya da isterseniz çadırlarda ağırlayabiliriz.

Patika’daki yaşama ayak uydurabilmek icin en az  bir hafta kalınması tercih edilir.

Gelirken fener, fotoğraf makinası, şapka, güneş kremi, spor ayakkabı ve terlik getirmeyi unutmayın.

Kablosuz internet olanağımız vardır.


  

http://www.patikadayolculuk.com/patika-projesi.html